Zakumaj.pl

Co należy wiedzieć o odchudzaniu dzieci?

Co należy wiedzieć o odchudzaniu dzieci?

Chociażbyśmy zachwycali się naszym przepięknym, rumianym, pulchnym maluszkiem, pamiętajmy, że jeżeli nic z tym nie zrobimy, jego waga może stać się dla niego w pewnym momencie poważnym problemem. To, że nadwaga jest niezdrowa, zapewne każdy wie. W przypadku dzieci często jednak się o tym zapomina, przedkładając znajomym świadectwo naszej fascynującej opieki nad maluchem w postaci dużego brzuszka i fałdek na nóżkach.

 • Dziecko na diecie z całą rodziną

  Dziecko na diecie z całą rodziną

  Przejście dziecka na dietę odchudzającą jest trudne w realizacji. Dziecko nie posiada na tyle silnej woli, co osoba dorosła, choć i w przypadku dorosłych nie ma gwarancji, że dieta się powiedzie. Właśnie z takiego powodu rezygnacja z produktów wysokoenergetycznych powinna obejmować całą rodzinę, nie tylko dziecko, które musi zrzucić zbędne kilogramy. Poczucie krzywdy, jeżeli maluch musiałby oglądać resztę rodziny, która nie ma żadnych ograniczeń w jedzeniu, mogłoby spowodować, że posunąłby się do zaglądania między posiłkami do lodówki, szafek oraz podjadania ukradkiem słodyczy.

 • Dozwolone chwyty

  Dozwolone chwyty

  Dzieciom z reguły nie stosuje się konkretnych diet. Uznaje się zmniejszenie podawanych dziecku porcji posiłku, wyeliminowanie słodyczy, zwiększenie ilości spożywanych owoców i warzyw. Aby pomóc dziecku w praktykowaniu diety, należy usunąć z jego widoku wszelkie przekąski, które dziecko dotychczas podjadało. Dobrze jest zastąpić je świeżymi owocami. Dziecko powinno mieć pod ręką wodę do picia. Za każdym razem, gdy między posiłkami odczuje głód, może zniwelować go szklanką wody źródlanej.

 • Kontrola u lekarza

  Każde podjęcie diety u dziecka musi zostać skonsultowane ze specjalistą. Dziecko rośnie, jego mięśnie i kości bezwzględnie potrzebują normalnego rozwoju, inne narządy dziecka również muszą prawidłowo rozwijać się i funkcjonować. Jego organizm pomimo diety musi być silny i zdrowy. Żaden spadek wagi ciała nie jest obojętny dla zdrowia, dlatego należy poddawać dziecko regularnym badaniom lekarskim w celu wykluczenia jakichkolwiek nieprawidłowości.

 • Podłoże psychiczne

  Otyłość u dzieci może wiązać się z problemami natury psychicznej. Objadanie się dziecka, czy to dozwolone przez rodziców, czy też ukradkiem, często stanowi substytut niezapewnionej mu potrzeby. Należałoby się zatem przyjrzeć bliżej relacjom z dzieckiem oraz relacjom dziecka w szkole z rówieśnikami i nauczycielami.