Zakumaj.pl

Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy?

Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy?

Jeśli dojdzie do wypadku, osobie lub osobom poszkodowanym trzeba udzielić pomocy. Świadek zdarzenia nie może się oddalić, stwierdzając, że nie potrafi i to nie jego sprawa. Jeżeli ktoś znajduje się w sytuacji, w której jego życie jest zagrożone albo jego stan zdrowia może się znacznie pogorszyć, to należy mu obowiązkowo udzielić pomocy, o ile nie zagraża to bezpośrednio bezpieczeństwu osoby ratującej. Za nieudzielenie pomocy grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 (Art. 162. KK). Aby zaś udzielić pomocy z jak najlepszym skutkiem, potrzebna jest nam dobrze wyposażona apteczka. Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy, dowiesz się z tego artykułu.

 • Apteczka pierwszej pomocy

  Apteczka pierwszej pomocy

  Apteczka pierwszej pomocy powinna być widoczna i poprawnie oznakowana (biały krzyż na zielonym tle). Pojemnik powinien być wykonany z mocnego, najlepiej wodoodpornego materiału, niezbyt duży (przy odpowiednim zaplanowaniu można w niedużej apteczce zmieścić dużą ilość wyposażenia). Bardzo istotne jest, by w apteczce można było szybko wszystko znaleźć. A przede wszystkim – apteczka musi zawierać właściwe wyposażenie, począwszy od instrukcji udzielania pierwszej pomocy i listy numerów alarmowych w Polsce.

 • Skład apteczki pierwszej pomocy – część pierwsza

  Skład apteczki pierwszej pomocy – część pierwsza

  W prawidłowo wyposażonej apteczce nie może zabraknąć dwóch rzeczy, bardzo ważnych ze względu na bezpieczeństwo ratownika: rękawiczek jednorazowych oraz maseczki do sztucznego oddychania. Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania ratownicze, załóż rękawiczki. Jest to konieczne dla twojego bezpieczeństwa, podobnie jak maseczka, gdzie system zastawkowy w ustniku chroni przed zakażeniami. Zanim podejmiesz resuscytację, koniecznie załóż rękawiczki i maskę.

 • Skład apteczki pierwszej pomocy – część druga

  Skład apteczki pierwszej pomocy – część druga

  W apteczce powinny się znajdować jałowe gazy (na przykład 0,25 m2, 0,5 m2 i 1 m2) oraz kompresy gazowe (na przykład 5 x 5 cm, 7 x 7 cm, 9 x 9 cm), a także opaski dziane (bandaże) różnej wielkości (na przykład 10 cm x 4 m, 15 cm x 4 m). Obowiązkowa jest chusta trójkątna, która służy do opatrywania złamanych czy zwichniętych kończyn górnych.

 • Skład apteczki pierwszej pomocy – część trzecia

  Skład apteczki pierwszej pomocy – część trzecia

  W apteczce muszą także znaleźć się plastry, agrafki do zapięcia bandaży czy chusty trójkątnej albo ubrania, a także wykonane ze stali nierdzewnej nożyczki ratownicze, które służą do cięcia opatrunków, pasów bezpieczeństwa albo ubrań, a także wybijania szyb. Zewnętrzna część ostrza pokryta tworzywem sztucznym umożliwia cięcie na ślepo. Kolejna bardzo ważna pozycja w apteczce to folia NRC, zwana folią życia. Jest ona dwustronna i dwukolorowa. Srebrna strona odbija promienie słoneczne i chroni przed przegrzaniem, złota pozwala ogrzać ciało poszkodowanego.

 • Co jeszcze warto umieścić w apteczce?

  Co jeszcze warto umieścić w apteczce?

  W czasie udzielania pierwszej pomocy przydatnych może być jeszcze wiele elementów wyposażenia, dlatego warto umieścić je w apteczce:
  * maska twarzowa do sztucznego oddychania (skuteczniejsza od maseczki do sztucznego oddychania),
  * siatka opatrunkowa (opaska siatkowa) zastępująca bandaż i umożliwiająca szybkie zabezpieczenie opatrunku z gazy,
  * opatrunki osobiste,
  * opatrunki hydrożelowe na oparzenia,
  * pompka do odsysania jadu owadów i węży,
  * kamizelka odblaskowa,
  * nożyk do cięcia pasów,
  * flary ostrzegawcze,
  * latarka czołowa,
  * worek na odpady medyczne.

 • Czego w apteczce być nie powinno?

  W apteczce nie wolno trzymać leków – ich niewłaściwe zastosowanie może grozić poważnymi konsekwencjami. Na przykład w przypadku wstrząsu anafilaktycznego adrenalinę może podać jedynie lekarz albo ratownik medyczny, ewentualnie wstrzyknąć ją może sobie sam chory. Nie wolno tego zrobić osobie postronnej. Apteczka nie powinna zawierać także elementów, których użycie wymaga doświadczenia lub wykształcenia medycznego. Nie wkładamy do apteczki również ostrych noży, skalpeli czy igieł ze względu na niebezpieczeństwo zranienia. Nie można również umieszczać w apteczce opatrunków niejałowych oraz waty.