Zakumaj.pl

Jak samodzielnie wykonać szynę?

Jak samodzielnie wykonać szynę?

Złamanie ręki zawsze jest niebezpiecznym urazem. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia nerwów lub naczyń krwionośnych, może się to skończyć niedowładem, paraliżem ręki lub nawet jej amputacją. Wszystko oczywiście zależy od rodzaju oraz rozległości złamania. W tym wypadku konieczne jest szybkie działanie i zabezpieczenie złamanej kończyny przed dalszym uszkodzeniem. Służy do tego szyna, usztywniająca złamane kości. Oczywiście ciężko ją znaleźć w domu, bowiem nie jest ona standardowym wyposażeniem domowej apteczki, ale w bardzo prosty sposób możemy wykonać ją samodzielnie. Czasem może ona naprawdę uratować nam zdrowie. Jak ją wykonać?

 • Przygotuj niezbędne materiały

  Przygotuj niezbędne materiały

  Do przygotowania prowizorycznej szyny potrzebny będzie ci gruby, sztywny karton, np. po dużym pudełku. Przygotuj też dwa lub trzy nieduże ręczniki do rąk, którymi wyłożysz karton i usztywnisz rękę. Całość będziesz musiał owinąć za pomocą taśmy klejącej lub bandaża. Bandaż powinien sprawdzić się lepiej. Niezbędne będą nożyczki, aby to wszystko odpowiednio dociąć.

 • Wytnij karton

  Aby zrobienie usztywnienia było możliwe, karton ten powinien być dość gruby i sztywny. Musi mieć również odpowiednią wielkość, gdyż sięgać będzie od łokcia do nadgarstka. Oczywiście sztywności nada mu również zagięcie materiału, dlatego ważne będzie w następnym kroku prawidłowe ułożenie kartonu. Przy docinaniu kartonu weź pod uwagę to, by pozostawić kawałek na stworzenie podpórki dla łokcia. Jego kąt powinien odpowiadać mniej więcej kątowi prostemu, tak było ułożenie ręki było w miarę naturalne i wygodne.

 • Wyłóż karton ręcznikiem

  Aby cała ręka była równomiernie usztywniona, a także aby karton nie uległ szybko rozmiękczeniu z powodu potu, wyłóż spód ręcznikiem. Na nim dopiero ułóż złamaną rękę pacjenta. Sprawdź przy okazji, czy odczuwa ból i może ruszać palcami. Następnie użyj dodatkowych ręczników, by dokładnie podeprzeć i usztywnić rękę z boku oraz od góry. Nie przesadź jednak z użytą siłą, bo efekt może być odwrotny od oczekiwanego i tylko pogorszysz sprawę.

 • Zawiąż bandaż

  Zawiąż bandaż

  Gdy już udało ci się dopasować ręczniki i dobrze ułożyć karton, możesz powoli zabrać się za zawijanie ręki bandażem. Tutaj liczy się delikatność i precyzja, gdyż musisz wyczuć siłę, z jaką należy to zrobić. Nie może ona być zbyt duża, ale powinno być to zawiązane na tyle mocno, by niemożliwe było poruszanie ręką. Całość musisz trzymać się sztywno. W innym wypadku ciężar dłoni będzie unosił się na złamaniu, co jest bardzo groźne.

 • Sprawdź czucie

  Po założeniu prowizorycznej szyny konieczne będzie sprawdzenie, czy pacjent nie ma zaburzonego czucia. Może to oznaczać, iż opatrunek jest zbyt ciasny i uciska na nerwy. Dotknij po kolei każdego palca i pytaj poszkodowanego, czy czuje twój ucisk. Jeśli czucie zostało zaburzone, czym prędzej zdejmij opatrunek.