Zakumaj.pl

Co warto zobaczyć, będąc we Włoszech?

Co warto zobaczyć, będąc we Włoszech?

Włochy są państwem położonym na półwyspie apenińskim, o charakterystycznym kształcie, który przypomina but. Ciekawostką jest fakt, że graniczą z pięcioma morzami – Śródziemnym, Liguryjskim, Jońskim, Tyrreńskim i Adriatyckim. Spośród wielu miejsc, które powinieneś zobaczyć we Włoszech, wybraliśmy najważniejszą czwórkę. Oto ona.

 • Rzym

  Rzym

  Stolicą państwa włoskiego i tak zwanym Wiecznym Miastem jest Rzym. Zwiedzanie powinieneś rozpocząć od budowli, która najbardziej kojarzy się z tym miejscem – amfiteatru Flawiuszów. Do naszych czasów nie przetrwał on w całości, a to za sprawą trzęsień ziemi oraz średniowiecznych rozbiórek. Pomimo to Koloseum po dziś dzień robi ogromne wrażenie. Jeżeli masz ochotę podążać śladami starożytności, powinieneś odwiedzić również Panteon. To ogromna świątynia, w której czczono wielu bogów. Nadal będąc w temacie Rzymu sprzed czasów chrześcijaństwa, powinieneś skierować swoje kroki na Forum Romanum. Co prawda zachowały się z niego jedynie fragmenty, ale to nadal centrum starożytnego miasta. Oczywiście wszyscy wiemy, że w Rzymie leży Watykan, czyli główny ośrodek religii katolickiej. Jego sercem jest Bazylika św. Piotra. To drugi co do wielkości kościół na świecie, a jego wnętrze zdobią freski, kolumny oraz obrazy artystów takich, jak Rafael, Bramante czy Michał Anioł. W podziemiach świątyni znajdują się groby papieskie, w tym papieża-Polaka – Jana Pawła II. Warto również zajrzeć do Kaplicy Sykstyńskiej, sławnej ze zdobień, które wykonał w niej Michał Anioł, oraz do Muzeów Watykańskich.

 • Florencja

  Florencja

  Kolejnym punktem na naszej liście jest renesansowa Florencja. Właśnie na ten okres przypada największy rozkwit miasta. Po przybyciu do Florencji koniecznie trzeba odwiedzić katedrę Santa Maria Del Fiore. Jest to ogromna świątynia, której rozmiary przywodzą na myśl prawdziwą potęgę. We wnętrzu zwraca uwagę mozaikowa posadzka. Kolejnym ciekawym budynkiem, który znajduje się obok katedry, jest Baptysterium (miejsce udzielania chrztu), wzniesione w stylu romańskim. Ważnym elementem architektonicznym są odlane z brązu drzwi. Na ich skrzydłach można odnaleźć postacie oraz sceny z Pisma Świętego. Następnie warto jeszcze zobaczyć plac Piazza Della Signoria. Dookoła niego wznoszą się piękne pałace, zamieszkiwane niegdyś przez najświetniejsze rody Florencji. Na samym placu znajduje się mnóstwo fontann i rzeźb.

 • Wenecja

  Wenecja

  Do najbardziej rozpoznawalnych miast we Włoszech należy również Wenecja. To miasto zostało wybudowane na wodzie setki lat temu, ale zachwyca po dziś dzień. Podróż gondolą po kanałach jest jedną z największych atrakcji tego miasta. Najlepiej, żeby odbywała się z ukochaną osobą. Gdy skończysz już cieszyć się wodną atrakcją, powinieneś odwiedzić Bazylikę Świętego Marka, w której podobno znajdują się szczątki tego ewangelisty. Kościół powstał około tysiąca lat temu. Wnętrze świątyni zachwyca zarówno architekturą, jak i wykończeniami i dekoracją, w tym obrazami. Pałac Dożów, czyli siedziba weneckich władców, powinien być kolejną pozycją na liście atrakcji tego miasta. Budowla jest wielobarwna i można w niej zobaczyć wiele stylów architektonicznych. Na koniec możesz skierować swoje kroki ku Dzwonnicy Świętego Marka, która w przeszłości pełniła również funkcję strażnicy.

 • Cinque Terre

  Cinque Terre

  Jeżeli pragniesz relaksu nad morzem, powinieneś udać się do Cinque Terre. Leżąca na południu Liguria obejmuje część skalistego wybrzeża Włoch. Jeżeli zależy ci na pięknie plaż, powinieneś odwiedzić Riomaggiore, gdzie oprócz wspaniałych miejsc do odpoczynku odnajdziesz słynną Via Dell ’Amore, należącą do niebieskiego szlaku turystycznego. Jako że to droga miłości, nie sposób nie spotkać tu zakochanych, którzy na barierkach wzdłuż drogi przypinają kłódki z wygrawerowanymi inicjałami. W położonej na szczycie skały Corniglii możesz zajrzeć do jednej z pobliskich winnic i zakosztować smacznego włoskiego wina. Ciekawostką jest, że w tutejszych winnicach produkowano ów trunek już za czasów Cesarstwa Rzymskiego. Jeżeli nadal będziesz poszukiwał pięknych plaż, możesz przyjechać do Minterosso, które podobnie jak wymienione wcześniej Romaggiore szczyci się ich posiadaniem.