Zakumaj.pl

Jak ochłodzić się w upały?

Jak ochłodzić się w upały?

Zimą czekamy na letnie dni. Podczas upałów, które do nas docierają, narzekamy. Zamiast jednak narzekać, nauczmy się radzić sobie z nimi, aby nie dopuścić do poważnych kłopotów ze zdrowiem na skutek przegrzania organizmu.

 • Ulga od wewnątrz

  Ulga od wewnątrz

  W czasie dni, w których słupek rtęci na termometrach przekracza 30 stopni, każdy z nas z chęcią uciekłby do klimatyzowanego pomieszczenia i pozostał tam aż do końca żaru lejącego się z nieba. W rzeczywistości jest to raczej niemożliwe, dlatego ulżyj sobie przede wszystkim od wewnątrz. Pij dużą ilość płynów, najlepiej schłodzonej wody mineralnej z listkami świeżej mięty. Wbrew pozorom możesz również pić gorącą herbatę, dzięki czemu twój organizm dopasuje się do temperatury w powietrzu i znacznie mniej będzie się pocił. Dieta w gorące dni powinna być lekkostrawna, najlepiej warzywno-owocowa. Owoce takie jak arbuz zawierający około 90 procent wody idealnie sprawdzają się w te trudne do zniesienia dni.

 • Zadbaj o chłód w mieszkaniu

  Zadbaj o chłód w mieszkaniu

  Przebywanie w nagrzanym pomieszczeniu nie należy do przyjemności. Zadbaj więc o chłód w swoim mieszkaniu. Do ochłodzenia pomieszczenia używaj wiatraków. Jeżeli masz mieszkanie skrajnie narażone na działanie słońca, możesz pokusić się o zakup klimatyzatora powietrza. Okna zasłaniaj zwykłymi lub specjalnymi, odbijającymi promienie słoneczne roletami. W miarę możliwości nie włączaj dodatkowych źródeł ciepła w mieszkaniu, a w nocy, gdy temperatura się obniży, wietrz dokładnie wszystkie pomieszczenia.

 • Co jeszcze?

  Bierz chłodny prysznic, gdy tylko poczujesz silną potrzebę schłodzenia całego ciała. Możesz również moczyć stopy w misce zimnej wody lub schładzać się zimnymi okładami. W upalne dni szczególnie dbaj o odpowiedni ubiór. Stosuj ubrania w jasnych, odbijających promienie słoneczne kolorach. Pamiętaj o ochronie głowy.

 • Sen latem

  Sen latem

  Sen w upalne dni może nie przynosić odpoczynku. Warto więc skusić się o kilka czynności, które złagodzą te trudne do przetrwania noce. Zostawiaj zatem otwarte okno na noc, temperatura jest już niższa i dzięki temu wpadnie do domu powiew świeższego niż za dnia powietrza. Nie przykrywaj się, a jeżeli odczuwasz taką potrzebę, niech będzie to zwykłe prześcieradło, które możesz zmoczyć zimną wodą.