Zakumaj.pl

Jak ułatwić sobie zasypianie?

Jak ułatwić sobie zasypianie?

Często wydaje się, iż duże zmęczenie sprawi, że od razu po przyłożeniu głowy do poduszki nadejdzie sen. Niestety, nie zawsze tak jest, przez co zasypianie bywa bardzo nużące. Powody problemów z zasypianiem mogą być różne, jednak zawsze tak samo męczą i nie pozwalają na poprawny odpoczynek. Z tego powodu należy znać kilka sposobów, które mogą ułatwić zasypianie oraz przespanie bez problemu całej nocy.

 • Regularny tryb życia

  Regularny tryb życia

  Organizm lubi regularność. W jedzeniu, w zachowaniu, w spełnianiu podstawowych potrzeb, w tym w spaniu. Nie oznacza to, że trzeba pójść spać o godzinie 22 i wstać o godzinie 6. Tryb snu powinien być przystosowany do codziennych zadań, własnego zegara biologicznego oraz potrzeb, ponieważ nie każdy potrzebuje tyle samo snu. Mitem jest twierdzenie, że każda osoba musi spać 8 godzin dziennie. Dla jednych jest to idealny czas, inni czuliby się fatalnie. Biorąc pod uwagę wszystkie te elementy, należy ustalić sobie godzinę, o której idzie się do łóżka, przykrywa kołdrą i śpi. Organizm przyuczony do stałej pory zacznie robić się senny, gdy będzie ona nadchodziła. Dzięki temu nie będzie trzeba spędzać godzin na próbach zaśnięcia, lecz zaśnie się od razu.

 • Herbata na sen

  Herbata na sen

  Przyczyną problemów z zasypianiem bywają bardzo często nerwy. Stres dnia codziennego, praca, rodzina, zmartwienia sprawiają, że po zamknięciu oczu zamiast nie przejmować się niczym, myśli się o nieprzyjemnych zdarzeniach. Żeby rozluźnić nerwy, warto 30 minut przed zaśnięciem wypić herbatkę uspokajającą. Jest ich wiele do wyboru i są skuteczne, jednak nie jako jednorazowy napar, który uśpi od razu. Aby poczuć różnicę, należy pijać je regularnie minimum przez miesiąc. Do ziół, które szczególnie dobrze działają, należą: melisa, ziele serdecznika, waleriana, chmiel zwyczajny oraz dziurawiec.

 • Ostatni posiłek

  Ostatni posiłek

  Przejadanie się na noc, obfite, ciężkie posiłki sprawiają, że trudno jest zasnąć. Żołądek pracuje, trawi, a przede wszystkim pojawia się nieprzyjemne uczucie ciężkości. W takim stanie trudno o spokojny sen. Nawet gdy uda się zasnąć, jest to bardzo często sen płytki i pełen nieprzyjemnych snów. Dlatego ostatni posiłek w ciągu dnia powinien być lekki, bez tłuszczów oraz sosów, a dodatkowo zjedzony 4 godziny przed położeniem się spać. Inaczej zamiast uspokajać się, organizm będzie wytwarzał energię niezbędną do trawienia.

 • Niezbędne wyciszenie

  Niezbędne wyciszenie

  Zasnąć można łatwiej, jeżeli jest się wyciszonym i zrelaksowanym. W zależności od upodobań mogą w tym pomóc różne rzeczy. Świeca zapachowa lub olejki zapachowe, które mają zdolności relaksujące (można nimi delikatnie natrzeć skronie) pomagają w uspokojeniu myśli. Najlepiej wyłączyć lampy, a jeżeli jakaś musi być włączona, powinna mieć żółte światło, które działa uspokajająco. Atmosferę relaksu można poprawić również delikatną, nieinwazyjną muzyką, która wyczyści umysł z nadmiaru myśli i doprowadzi do łatwego zapadnięcia w sen.