Zakumaj.pl

Jak dążyć do wyznaczonego sobie celu?

Jak dążyć do wyznaczonego sobie celu?

Koniec roku sprzyja poważnym postanowieniom, wyznaczaniu sobie kolejnych celów związanych z życiem zawodowym, naukowym czy osobistym. Sztuką jest jednak wytrwać w tych postanowieniach do samego końca – inaczej zrealizowanie raz podjętego wyzwania nie ma szansy. Każde podjęte działanie wymaga od nas uporu, motywacji i cierpliwości. Nie powinniśmy zrażać się drobnymi porażkami czy chwilowymi utrudnieniami. Warto czekać na efekty – jak tego dokonać i nie załamać się w trakcie trwania podjętych wyzwań? Przeczytaj poniższy artykuł, aby się tego dowiedzieć.

 • Metoda małych kroczków

  Metoda małych kroczków

  To najważniejsza zasada, jaką powinieneś się kierować, dążąc do wyznaczonych sobie celów. Określ konkretne zadania, jakie będziesz po kolei realizował – tak, by każde kolejne przybliżało Cię do celu głównego. Nie rób wszystkiego na raz, nie mieszaj kolejności poszczególnych kroków – to absolutnie nic nie da, wprowadzi jedynie chaos i zamieszanie. Najprościej zaobserwować skuteczność tej metody w przypadku, gdy mobilizujemy się do robienia ćwiczeń. Na początku na pewno przeraża nas wizja codziennego aerobiku, który przykładowo trwa czterdzieści pięć minut. Ale możemy zacząć od przeznaczania na ćwiczenia kwadransa co dwa dni. Potem stopniowo – codziennie. Na pewno po kilku dniach zauważymy efekty, ponadto stwierdzimy, że kwadrans mija bardzo szybko i sami postanowimy sobie wydłużyć czas treningu. Może to być kolejno pół godziny, a następnie czterdzieści pięć minut. Po dwóch miesiącach sami zauważymy, jakie to łatwe i przyjemne – choć niedawno było to dla nas niewyobrażalnie trudne.

 • Nie bierz na siebie zbyt wiele

  Kolejną zasadą jest zasada jednego celu. Pamiętaj – lepiej obrać sobie jeden cel i w pełni go zrealizować, niż przeładować się zadaniami i obowiązkami, w efekcie niczego nie doprowadzając do końca. Nie chodzi tu o brak ambicji, ale o realną ocenę swoich możliwości. Jeśli zdarzy się, że zrealizujesz swoje plany szybciej, zawsze możesz się podjąć kolejnych, związanych z drugim celem. Dzięki temu stopniowo uda Ci się zrealizować jeszcze więcej, a jednocześnie dokładniej. Warto, przystępując do działania, zbadać dokładnie swoją motywację – wypisz na kartce, co najbardziej mobilizuje Cię, co pozwala Ci wytrwać w dążeniach – w chwilach zwątpienia, zawahania czy słabości możesz zerknąć na tę wypisaną wcześniej listę motywatorów…

 • Mów otwarcie o swoich działaniach

  Pamiętaj, że stawiane sobie cele, nie muszą, a nawet nie powinny być Twoją tajemnicą. Wręcz przeciwnie – podjęte wyzwania powinny być dla Ciebie powodem do dumy. Dlatego też mów o nich otwarcie, przyznawaj się do tego, czego pragniesz i do czego dążysz. Rodzina czy znajomi zapewne zaoferują Ci wsparcie w podjętych wyzwaniach, co jeszcze bardziej ułatwi Ci przebycie drogi do celu. Ponadto, ciesz się z każdego, nawet drobnego sukcesu, kolejnego kroku, który przybliża Cię do efektu końcowego. Sztuką jest bowiem cieszyć się nawet z drobnostek, które jednocześnie są dla nas motywacją do dalszych działań. Już sama droga do celu powinna nam przynosić satysfakcję – absolutnie nie powinna nas męczyć, gdyż może to być oznaka tego, że obrany przez nas cel wcale nie będzie nas radował tak, jak się nam to wydaje.