Zakumaj.pl

Jak dbać o drzewko bonsai?

Poziom trudności: Umiarkowane
Jak dbać o drzewko bonsai?

Bonsai to występujące w miniaturowej wersji piękne drzewka rodem z Chin. Pielęgnacja bonsai nie jest łatwa. Należy nauczyć się, jak o nie dbać. Takie drzewko nie należy w końcu do najtańszych. Jeśli więc nie chcesz wyrzucić pieniędzy w błoto, poznaj tajniki jego skutecznej i właściwej pielęgnacji. Poniżej przedstawiamy poradnik, jak z takim drzewkiem postępować.

 • Miejsce przechowywania

  Miejsce przechowywania

  Bonsai powinno być przechowywane w miejscu stosunkowo ciemnym, do którego jedynie w południe dociera słońce.

 • Podlewanie

  Podlewanie

  Pamiętaj, aby utrzymywać stałą wilgotność ziemi, w której rośnie drzewko. Dobry sposób na utrzymanie stałej wilgotności ziemi to zasadzenie w doniczce mchu. Dzięki temu woda nie paruje i podłoże dłużej utrzymuje wilgoć. Drzewko należy podlewać raz dziennie wodą o temperaturze pokojowej. Latem drzewko trzeba nawadniać dwa razy dziennie.

 • Nawóz

  Nawóz

  Drzewko bonsai przechowywane jest w płytkich donicach, w związku z czym potrzebuje bardzo dużo nawozu. W takich warunkach bowiem bardzo szybko zużywa naturalne nawozy i dlatego trzeba je wspomóc. Aby nabyć właściwy nawóz, musisz wiedzieć, jaki rodzaj drzewka posiadasz. Upewnij się u sprzedawcy, czy aby na pewno poprawnie zidentyfikowałeś gatunek drzewka. Najlepiej nawóz dostarczaj na wiosnę. Możesz wybrać preparaty mineralne albo organiczne.

 • Przesadzanie

  Przesadzanie

  Nie jest to takie proste, ponieważ są różne techniki przesadzania bonsai w zależności od jego rodzaju oraz wieku. Młode drzewka należy przesadzać co dwa lata, starsze co trzy, a dojrzałe co pięć lat. Najlepsze terminy na przesadzanie drzewka bonsai to maj i kwiecień.

 • Przycinanie

  Przycinanie

  Aby drzewko bonsai dobrze się prezentowało, musi być przycinane przez cały okres rozrostu. Dzięki temu, że będziesz je regularnie przycinał, uzyskasz drzewko gęste i ulistnione. Ustal sobie, jakiej wysokości drzewko chcesz mieć i do takiej wysokości przycinaj jego koronę. Usuwaj dolne pędy, które nie wyglądają estetycznie. W przypadku młodych drzewek do usuwania pędów nie używaj nożyc. Możesz w ten sposób uszkodzić końcówki pędów, a tym samym uniemożliwić drzewku rozrost, a tego przecież nie chcesz. Pamiętaj, aby nie przesadzić z przycinaniem drzewka. Jeśli za bardzo je wytniesz, nie będzie się mogło prawidłowo rozwijać. Dlatego też oszczędź niektóre pędy i wystające korzenie. Poczekaj, aż pojawi się ich większa ilość i dopiero wtedy je przytnij. Dzięki temu drzewko bonsai będzie miało odpowiednie warunki do rozrostu i rozwoju.