Zakumaj.pl

Jak dbać o zdrowie w podróży?

Jak dbać o zdrowie w podróży?

Jadąc do obcego kraju, często położonego w zupełnie innym klimacie niż nasz, niejednokrotnie zapominamy o najważniejszej rzeczy, czyli o naszym zdrowiu. Musimy przecież liczyć się z tym, że warunki panujące w nowym miejscu będą zgoła inne od tych, do których nasz organizm zdążył się przez wiele lat przyzwyczaić. To nie tylko inne bakterie i zagrożenia chorobą, ale również inne potrawy i styl gotowania, co niekoniecznie musi się spodobać twojemu żołądkowi. Warto przygotować się do wyprawy, bowiem skutki zaniedbań mogą być groźne.

 • Leki

  Wybierając się w daleką wyprawę, koniecznie zabierz ze sobą leki, bez których nie możesz się obejść. Nie może ci ich zabraknąć, więc lepiej wziąć za dużo niż za mało. W miejscu, w którym się znajdziesz, może nie być do nich dostępu, przez co narazisz swoje zdrowie na niebezpieczeństwo. Lepiej mieć je przy sobie i się o to nie martwić. Pamiętaj, żeby przechowywać je w suchym, zacienionym miejscu, by nie straciły swoich właściwości.

 • Kontroluj wodę

  Kontroluj wodę

  Jeśli nie masz pewności co do czystości wody, nigdy jej nie pij, nawet jeśli odczuwasz silne pragnienie. Najlepiej jest nosić ze sobą butelki wody kupione w sklepie, które będą dla ciebie najbezpieczniejsze. Jeśli nie masz możliwości zakupienia wody butelkowanej, stosuj się do wszelkich zasad, którymi posługują się miejscowi. Pij tylko z tych źródeł co oni oraz w taki sam sposób. Dobrze jest też przegotować wodę.

 • Zaszczep się

  Zaszczep się

  Przed wyjazdem koniecznie sprawdź, jakie szczepienia będą ci potrzebne. Jeśli wycieczka organizowana jest przez biuro podróży, upewnij się, że szczepienia są przez nich gwarantowane. Na wielu forach znajdziesz kompletne informacje o tym, co należy przyjąć, wybierając się do danego miejsca. Poczytaj przy okazji o najpopularniejszych zagrożeniach dotyczących tego kraju. Mogą to być jadowite węże, więc wchodząc w zarośla dobrze będzie bacznie patrzeć pod nogi oraz na pobliskie krzewy czy drzewa. Wybierając się do kraju o dużym współczynniku nosicieli wirusa HIV, unikaj kontaktów seksualnych, nawet w prezerwatywie, oraz styczności z krwią jakichkolwiek osób. Pomagając takiej osobie, np. podczas wypadku, w pierwszej kolejności zatroszcz się o swoje zdrowie, dopiero potem próbuj pomóc.

 • Zbadaj swoje zdrowie

  Zanim w ogóle pomyślimy o wyjeździe, dobrze jest zbadać swój stan zdrowia. Być może cierpimy na jakąś przypadłość, która nie jest widoczna gołym okiem i mimo tego, że czujemy się zdrowi jak ryba, to wyjazd będzie dla nas niebezpieczny. Cierpiąc na nadciśnienie, raczej zrezygnujmy z wyjazdu do miejsc, gdzie panuje ogromna temperatura i duchota. Jeśli jesteśmy uczuleni na glutaminian sodu, bardzo uważajmy na wyjazdy do Azji, gdyż gości on tam w bardzo wielu potrawach. Mając pewność, że nasz organizm jest w pełni wydolny, będziemy dużo spokojniejsi o swoje zdrowie.