Advertising
Zakumaj.pl

Jak postępować w przypadku ukąszenia węża?

Opiekun artykułu: masaki
Advertising
Jak postępować w przypadku ukąszenia węża?

Jak postępować w przypadku ukąszenia węża?

W Polsce żyje tylko jeden jadowity wąż, żmija zygzakowata. Ukąszenie żmii jest niebezpieczne, ale szybko udzielona pomoc na ogół zapewnia powrót do zdrowia. Inaczej jest w przypadku jadowitych węży zamieszkujących inne kontynenty. Jad niektórych węży egzotycznych jest tak toksyczny, że zabija człowieka niemal natychmiast albo w ciągu kilku godzin. Czasem nawet natychmiastowe udzielenie pomocy może nie uratować ukąszonego człowieka. Dlatego jeśli masz zamiar zwiedzać egzotyczne kraje, powinieneś wiedzieć, jak postępować w przypadku napotkania węża i co robić, gdy dojdzie do ukąszenia.

Advertising
Pokaż wszystko »
Ostrzeżenia:

Obecnie nie zaleca się w przypadku ukąszenia węża, gdy nie ma bezpośredniego zagrożenia życia, zakładania opaski uciskowej, gdyż niedokrwienie miejsca ukąszenia może spotęgować działanie jadu. Natomiast jeśli jad działa na układ nerwowy, co bezpośrednio zagraża życiu, konieczne jest założenie opaski, aby opóźnić jego działanie (na przykład przy ukąszeniu kobry indyjskiej).

Wskazówki:

Aby uniknąć ukąszenia węża, jeśli go spotkasz w terenie, zachowaj spokój i wycofaj się powoli, nie podchodź, nie dotykaj i nie próbuj chwytać. Noś długie spodnie i buty zakrywające kostkę. Nie rozbijaj namiotu blisko zarośli, skupisk kamieni, skał. Nie kładź się bezpośrednio na ziemi. Zanim założysz buty i ubranie, wytrząśnij je. Sprawdzaj pościel i śpiwór, zanim się położysz. Zanim usiądziesz na zwalonym drzewie czy głazie, sprawdź, czy pod spodem nie ma węża.