Zakumaj.pl

Jak efektywnie uczyć się na studiach?

1.5 (razem głosów: 5)
Jak efektywnie uczyć się na studiach?

Nauka na studiach różni się znacząco od tej, którą znałeś i do której się przyzwyczaiłeś w czasie swojej edukacji w gimnazjum oraz w szkole średniej. W poprzednich placówkach byłeś wręcz zmuszany do dyscypliny oraz systematyczności przez swoich belfrów, na studiach zaś nikt cię do niczego nie zmusza, zakładając, że jesteś dorosły i z własnej woli wybrałeś swój kierunek studiów. Taki przeskok od dużych wymagań do wymagań wręcz minimalnych powoduje, że wielu studentów na cztery miesiące semestru zapomina o zakuwaniu i dopiero sesja sprawia, że budzą się z tego beztroskiego snu. Co jednak zrobić, żeby egzaminy cię nie zaskoczyły i żebyś mógł zdać je w pierwszy terminie? Z tego artykułu dowiesz się, jak efektywnie uczyć się na studiach.

 • Notatki

  Jeśli chcesz mieć dużo mniej pracy w czasie sesji, powinieneś systematycznie uczęszczać na wszystkie wykłady oraz ćwiczenia. Dzięki temu będziesz miał okazję posłuchać wykładowcy, poznasz jego opinie, dowiesz się, co tak naprawdę z danego materiału jest najbardziej istotne. Koniecznie rób notatki podczas wykładów – w ten sposób przed sesją nie będziesz musiał wertować stosu książek oraz kserówek, żeby opracować zagadnienia na egzamin.

 • Rozłóż pracę

  Jeśli na początku roku wiesz, że dany egzamin będzie naprawdę trudny z powodu dużej ilości materiału, już teraz powinieneś o tym pomyśleć. Spójrz na syllabus i zacznij przygotowywać potrzebne ci książki i artykuły. Jeśli zajmiesz się tym wcześniej, przed sesją nie będziesz musiał zaprzątać sobie tym głowy. Możesz również już zacząć czytać potrzebne do zaliczeń fragmenty książek, rozdziały, publikacje naukowe.

 • Bądź aktywny

  Postaraj się być zawsze przygotowany na ćwiczenia. Przeczytaj zadany tekst, zrób z niego notatki albo podkreśl najważniejsze fragmenty, a podczas zajęć odpowiadaj na pytania pracownika naukowego. Osoby, które przykładają się do nauki cały rok, często mają okazję być zwolnione z końcowego kolokwium czy egzaminu.

 • Zaprzyjaźnij się z biblioteką

  Zaprzyjaźnij się z biblioteką

  Jeśli chcesz naprawdę przyłożyć się do nauki i wynieść coś ze studiów, powinieneś zaprzyjaźnić się ze swoją wydziałową biblioteką. W niej znajdziesz nie tylko książki, które będziesz zobowiązany przeczytać na ćwiczenia, ale również inne ciekawe publikacje, które będą stanowiły uzupełnienie wiedzy zdobywanej na zajęciach. Warto pogłębiać swoje zainteresowania badawcze oraz naukowe – większa wiedza da ci również większą odwagę i pewność siebie podczas prezentowania referatu czy wystąpień konferencyjnych.

 • Naucz się organizacji

  Naucz się organizacji

  W efektywnej nauce z pewnością pomoże ci organizacja. Kup sobie kalendarz, w którym zapiszesz wszystkie zbliżające się zaliczenia, egzaminy, terminy skończenia projektu czy oddania prac pisemnych. W ten sposób o niczym nie zapomnisz.