Zakumaj.pl

Jak dobrze przygotować się do testu?

Jak dobrze przygotować się do testu?

Jeśli uczysz się lub studiujesz, to prędzej czy później będziesz musiał zmierzyć się z testami. Bardzo często oprócz tego, że nauka do nich wymaga sporej aktywności od Twojego umysłu, wiąże się ona także ze stresem. Denerwujesz się, nie możesz spać, pijesz ogromne ilości kawy, doczytujesz po nocy – wszystko po to, by zdać jak najlepiej. Pamiętaj, że nie warto kuć na pamięć, a raczej opanować poszczególne partie materiału na zasadzie zrozumienia zawartych w nich treści. Ważne jest także to, na ile będziesz w stanie opanować emocje podczas pisania bądź udzielania ustnych odpowiedzi.

 • Poszukaj motywacji

  Poszukaj motywacji

  Na początku trudno jest nam się zabrać za naukę. Pierwszym krokiem do tego, by efektywnie się czegoś nauczyć, jest przejrzenie wstępne materiału, który powinieneś opanować. Do tego potrzebna Ci będzie odpowiednia motywacja. Co najważniejsze – wybierz odpowiednie miejsce do nauki. Niech to nie będzie ciemny i duszny pokój, ale jasne, przewietrzone i słoneczne pomieszczenie. Może także uczyć się na zewnątrz, świeże powietrze bardzo dobrze wpłynie na dotlenienie mózgu i ułatwi przyswajanie wiedzy. Zapytaj sam siebie – po co się uczysz? Odpowiedź na to pytanie będzie najlepszą motywacją. Zapewne bowiem chcesz osiągnąć jakiś cel, skończyć studia, zdobyć zawód. A zatem do dzieła!

 • Przygotuj ciało i umysł

  Przygotuj ciało i umysł

  Aby dobrze wchłaniać wiedzę i jeszcze do tego osiągać dobre wyniki, należy najpierw odpowiednio przygotować swój organizm. Przede wszystkim wysypiaj się! Nie przesadzaj z kawą – wypłukuje z organizmu magnez i wcale nie poprawia Twojej koncentracji. Zastąp ją zieloną herbatą, która doskonale orzeźwia i pobudza. Chrup orzeszki ziemne, włoskie czy migdały – są bogate w składniki mineralne, magnez. W sesję jedz dużo warzyw, np. szpinaku czy brokułów – bogate są w żelazo. Jeśli czujesz, że trudno Ci się skupić, może to być znak, że brakuje Ci niektórych minerałów – możesz je uzupełnić tabletkami. Przed rozpoczęciem nauki warto zrobić sobie kilka ćwiczeń relaksujących (np. rozciąganie).

 • Notuj, rób fiszki

  Notuj, rób fiszki

  Pamiętaj, że nauka to nie tylko czytanie, ale i zapamiętywanie. Wybierz najlepszą dla siebie metodę, która pomoże Ci szybko przyswoić potrzebną partię materiału. Może to być na przykład metoda fiszek – małych karteczek, na których będziesz zapisywał sobie najistotniejsze bądź najtrudniejsze do zapamiętania kwestie. Dobrą metodą jest również robienie mapy myśli lub mapy skojarzeń. Są także osoby, dla których najlepszą formą przyswajania są tradycyjne notatki. Aby uwypuklić najważniejsze rzeczy, możesz użyć kolorowych zakreślaczy. Zaznaczaj takie partie materiału, które rozumiesz najmniej i do których będziesz musiał wrócić. Czytając materiał, staraj się wychwytywać aspekty, które Twoim zdaniem mogą się pojawić na teście.