Zakumaj.pl

Jak latać samolotem, będąc w ciąży?

Jak latać samolotem, będąc w ciąży?

Zwykło się uważać, że kobieta w ciąży i lot samolotem nie są dobrym połączeniem. Dyskusje o tym toczą się często, a większość dyskutujących skłania się do twierdzenia, że w tym szczególnym czasie kobieta powinna wybrać inny środek lokomocji. Okazuje się jednak, że nie jest to konieczne, jeżeli ciąża rozwija się prawidłowo. Wtedy, przy zachowaniu odpowiednich zasad, można podróżować samolotem.

 • Zasady w liniach lotniczych

  Zasady w liniach lotniczych

  Każda z linii lotniczych ma własny regulamin dotyczący wstępu kobiet ciężarnych na pokład. Nie jest to wynikiem złośliwości w stosunku do pań, lecz chęcią zadbania o zdrowie ich oraz dzieci. Trzeba zdawać sobie sprawę, że długi lot i przebywanie ponad ziemią nie gwarantują w razie problemów specjalistycznej pomocy. Zasady panujące w danych liniach należy sprawdzić jeszcze przed zakupem biletu. LOT nie wpuszcza na pokład kobiet po 32 tygodniu ciąży, Wizz Air po 34 tygodniu, Ryanair i Lutfhansa po 36 tygodniu. W niektórych liniach wymagane jest również zaświadczenie od lekarza, że nie ma żadnych przeciwwskazań do lotu.

 • Drugi trymestr

  Planując wyjazd – w odwiedziny do rodziny lub wakacyjny – warto zaplanować go tak, żeby zmieścić się w II trymestrze ciąży. Czas mdłości, złego samopoczucia, problemów wynikających ze zmian w organizmie mija, a do porodu jest wciąż daleko, dlatego jest to korzystny moment, o ile ciąża przebiega prawidłowo.

 • Ułatwienie podróży

  Ułatwienie podróży

  Dla kobiety w ciąży długie siedzenie w fotelu w jednej pozycji może być bardziej męczące niż dla innych. Z tego powodu niezbędne jest częste poruszanie rękami i nogami, zmiany pozycji, jeżeli jest to możliwe, a co 30 minut wstanie i przejście się kawałek po pokładzie. Gdy lot przebiega spokojnie i prawidłowo, obsługa z pewnością nie będzie miała nic przeciwko takiemu spacerowi. Trzeba również pamiętać o dostarczaniu organizmowi dużej ilości płynów oraz w razie potrzeby, leków rozkurczowych.

 • Pasy bezpieczeństwa

  Pasy bezpieczeństwa

  Pasy bezpieczeństwa w samolocie nie muszą być zapięte przez cały czas, a jedynie w chwilach, kiedy prosi o to obsługa samolotu. W momentach, w których do tego dochodzi, kobieta ciężarna powinna zapiąć go w taki sposób, żeby nie uciskał brzucha.

 • Blisko toalety

  Blisko toalety

  Jeżeli możliwy jest wybór miejsca w samolocie, należy wybrać takie, które znajduje się blisko toalety. W ciąży nacisk na pęcherz jest znacznie większy, więc konieczne jest częste wstawanie do toalety, a przemierzanie całego samolotu co chwilę mogłoby być męczące i nie zawsze komfortowe.