Zakumaj.pl

Narodziny dziecka – porady dla przyszłych ojców

5.0 (razem głosów: 1)
Narodziny dziecka – porady dla przyszłych ojców

Ciąża, poród, a nawet początkowa opieka nad niemowlakiem kojarzą się przede wszystkim z kobietami. Nawet mężczyźni, którzy chcą włączyć się w ten okres bardziej aktywnie, nie zawsze wiedzą jak. Poniżej przedstawiamy kilka rad dla przyszłych ojców, które pozwolą towarzyszyć partnerce i dziecku od poczęcia do pojawienia się malucha na świecie.

 • Wspólne wizyty lekarskie

  Wspólne wizyty lekarskie

  Jeszcze jakiś czas temu kobieta sama chodziła na badania sprawdzające stan dziecka, obecnie wiele par decyduje się na wspólne wizyty, np. wykonywanie USG. Jest to bardzo dobry pomysł, który warto stosować w praktyce. Dzięki temu przyszły ojciec jest bardziej świadomy, że jego potomek rośnie w brzuchu partnerki, rozwija się. Wspólne wizyty u lekarza w czasie ciąży sprawiają, że pary również zbliżają się do siebie i bardziej intensywnie odczuwają oczekiwanie.

 • Zrozumienie partnerki

  Wbrew temu, co wydaje się niektórym mężczyznom, ciąża to nie tylko rosnący brzuch, lecz także liczne zmiany zachodzące w organizmie kobiety. Zmiany nastrojów, wyczulony węch, drażliwość miotają przyszłą mamą każdego dnia i niezależnie od jej woli. W tym czasie przyszły ojciec powinien wykazać się dużym zrozumieniem oraz tolerancją dla zachowań partnerki, nawet jeżeli ich nie rozumie. Bycie miłym i wspierającym sprawi, że przyszła matka stanie się spokojniejsza i będzie wiedziała, że ma na kim polegać.

 • Mówienie do dziecka

  Chociaż maluch przez 9 miesięcy znajduje się w łonie matki, nie oznacza to, że nie słyszy tego, co dzieje się na zewnątrz. Co więcej, reaguje na dźwięki oraz głos, więc przyszły tata powinien mówić do niego, czytać mu, opowiadać historie. Dzięki temu po narodzinach dziecka będzie mógł zobaczyć, jak maluch reaguje na jego głos i obecność.

 • Męskie uczucia

  Męskie uczucia

  Żaden mężczyzna nie jest z kamienia, a oczekiwanie na dziecko, zwłaszcza pierwsze, jest czasem pełnym emocji nie tylko dla kobiety. Należy pozwolić sobie tak samo na radość z oczekiwania, jak również na niepewność, niepokój, strach związany z maluchem oraz byciem ojcem. Warto zdobyć się na rozmowę o tym ze swoim ojcem lub przyjaciółmi, którzy będą potrafili okazać wsparcie. Z pewnością nie należy wstydzić się emocji ani tłumić ich w sobie.

 • Szkoła rodzenia

  Szkoła rodzenia

  Przyszli ojcowie nie powinni unikać szkoły rodzenia. Nie jest to miejsce tylko dla kobiet, lecz dla par. Mogą w niej zarówno poznać, jak przebiega poród, jak mogą przydać się przed nim oraz w trakcie, jak również dowiedzieć się więcej o kąpaniu dziecka, przewijaniu i ogólnej opiece nad maluchem, tak żeby móc dzielić się obowiązkami z partnerką.

 • Dbanie o partnerkę

  Dbanie o partnerkę

  Ciąża to czas, kiedy kobiecie towarzyszą zmienne nastroje, zachcianki, poczucie nieatrakcyjności. Przyszły ojciec powinien zrobić w tym okresie wszystko, aby jego partnerka czuła się zadbana, doceniona i rozpieszczona. Spełnianie zachcianek, drobne prezenty, masaż stóp, wspólne wyjścia, wyręczanie w obowiązkach – wszystko to sprawi, że kobieta poczuje się rozluźniona i doceni odpowiedzialność partnera.