Advertising
Zakumaj.pl

Jak nie nabawić się kontuzji?

Opiekun artykułu: dawka
Jak nie nabawić się kontuzji?

Jak nie nabawić się kontuzji?

Sport to zdrowie, znamy to powiedzenie doskonale, jednak nie jest ono tak do końca prawdziwe. Czasem sport to miesiące rehabilitacji i pożegnania się ze zdrowiem. Aby móc bezpiecznie uprawiać sport, trzeba liczyć się z tym, że nasze uchybienia mogą być opłakane w skutkach. Kontuzje są chlebem powszednim wielu sportów i zaczynając przygodę z jednym z nich, musisz być świadomy różnych standardowych zagrożeń, o które w danym przypadku nie trudno. Unikając ich, możesz uniknąć przykrych kontuzji. Jest też kilka ogólnych zasad, które można zastosować niemal do każdego sportu. Oto one.

Advertising
Advertising
 • Rozgrzej się

  Rozgrzewka to znienawidzona i bardzo często zaniedbywana część wszystkich szkolnych wuefów. Chyba każdy jako dzieciak robił wszystko, by trwała ona jak najkrócej, chcąc momentalnie przejść do gry w nogę czy siatkówkę. To duży błąd i zdarza się on nie tylko dzieciakom, ale także dorosłym, którzy wychodzą z identycznego założenia. Rozgrzewka jest niezbędna, by zapewnić naszym mięśniom i ścięgnom możliwość bezpiecznej pracy. Pamiętaj jednak, by się nie rozciągać, bo możesz zrobić sobie krzywdę. Zamiast tego rób zrób pajacyki i wymachy. Pobiegaj chwilkę, podnosząc wysoko kolana lub dotykając podeszew butów. Rozciąganie pozostaw na sam koniec, po treningu.

 • Dbaj o dobrą kondycję

  Dbaj o dobrą kondycję

  Aby uniknąć urazów, szczególnie w sportach, musisz zadbać o swoją muskulaturę. Mięśnie są bowiem twoim naturalnym pancerzem i to one utrzymują wszystkie kości oraz stawy na właściwym miejscu. Jeśli masz niedowagę, a chcesz zacząć uprawiać np. piłkę nożną, wybierz się na siłownię oraz skonsultuj się z dietetykiem, który przygotuje ci zbilansowaną dietę, nastawioną na zwiększenie masy. Jeśli czujesz, że łapiesz jakąś kontuzję bądź jesteś przemęczony, zrób sobie odpoczynek od sportów i wylecz się porządnie. Czasem niegroźny uraz może przerodzić się w poważną kontuzję.

 • Zapoznaj się z regułami gry

  Zapoznaj się z regułami gry

  Ucz się na błędach innych i wyciągaj z nich wnioski. Musisz być świadomy, jakie zachowania powodują najwięcej kontuzji, oraz wiedzieć, jak tych zagrożeń uniknąć. Poczytaj o zasadach fair play oraz o najpopularniejszych urazach. Dzięki temu będziesz mógł przewidywać różne sytuacje i odpowiednio się zachować. Uprawiając sporty, w których masz bezpośredni kontakt z przeciwnikiem, miej na uwadze, że jesteś odpowiedzialny nie tylko za swoje zdrowie, ale także za bezpieczeństwo przeciwnika. Ostudź czasem sportową rywalizację, jeśli czujesz, że zmienia się w krwawą jatkę.

 • Stosuj zabezpieczenia

  Stosuj zabezpieczenia

  Nawet największa rozwaga i odpowiedzialność nie uchronią cię od przypadkowych zdarzeń. Zabezpiecz się przed nimi za pomocą ochraniaczy czy kasków. Przezorny zawsze ubezpieczony, a lepiej jest chwilkę pomęczyć się w niewygodnym kasku niż niefortunnie uderzyć głową o rampę i do końca życia pozostać w stanie wegetatywnym. Nie musisz uprawiać ekstremalnego sportu, by do tego doszło. Czasem wystarczy wywrotka na deskorolce albo pozornie niegroźny wypadek na rowerze. Zainwestuj w dobrej jakości zabezpieczenia, bo twoje zdrowie jest bezcenne.

Popularne tagi
 • zagrożenia
 • zdrowie
 • wysiłek
 • sport
 • kontuzje
 • urazy
 • jak uchronić się od kontuzji
Advertising
Advertising
Advertising
Zobacz również
  Advertising
  Zobacz również