Zakumaj.pl

Jak nie nabawić się kontuzji?

Jak nie nabawić się kontuzji?

Sport to zdrowie, znamy to powiedzenie doskonale, jednak nie jest ono tak do końca prawdziwe. Czasem sport to miesiące rehabilitacji i pożegnania się ze zdrowiem. Aby móc bezpiecznie uprawiać sport, trzeba liczyć się z tym, że nasze uchybienia mogą być opłakane w skutkach. Kontuzje są chlebem powszednim wielu sportów i zaczynając przygodę z jednym z nich, musisz być świadomy różnych standardowych zagrożeń, o które w danym przypadku nie trudno. Unikając ich, możesz uniknąć przykrych kontuzji. Jest też kilka ogólnych zasad, które można zastosować niemal do każdego sportu. Oto one.

 • Rozgrzej się

  Rozgrzewka to znienawidzona i bardzo często zaniedbywana część wszystkich szkolnych wuefów. Chyba każdy jako dzieciak robił wszystko, by trwała ona jak najkrócej, chcąc momentalnie przejść do gry w nogę czy siatkówkę. To duży błąd i zdarza się on nie tylko dzieciakom, ale także dorosłym, którzy wychodzą z identycznego założenia. Rozgrzewka jest niezbędna, by zapewnić naszym mięśniom i ścięgnom możliwość bezpiecznej pracy. Pamiętaj jednak, by się nie rozciągać, bo możesz zrobić sobie krzywdę. Zamiast tego rób zrób pajacyki i wymachy. Pobiegaj chwilkę, podnosząc wysoko kolana lub dotykając podeszew butów. Rozciąganie pozostaw na sam koniec, po treningu.

 • Dbaj o dobrą kondycję

  Dbaj o dobrą kondycję

  Aby uniknąć urazów, szczególnie w sportach, musisz zadbać o swoją muskulaturę. Mięśnie są bowiem twoim naturalnym pancerzem i to one utrzymują wszystkie kości oraz stawy na właściwym miejscu. Jeśli masz niedowagę, a chcesz zacząć uprawiać np. piłkę nożną, wybierz się na siłownię oraz skonsultuj się z dietetykiem, który przygotuje ci zbilansowaną dietę, nastawioną na zwiększenie masy. Jeśli czujesz, że łapiesz jakąś kontuzję bądź jesteś przemęczony, zrób sobie odpoczynek od sportów i wylecz się porządnie. Czasem niegroźny uraz może przerodzić się w poważną kontuzję.

 • Zapoznaj się z regułami gry

  Zapoznaj się z regułami gry

  Ucz się na błędach innych i wyciągaj z nich wnioski. Musisz być świadomy, jakie zachowania powodują najwięcej kontuzji, oraz wiedzieć, jak tych zagrożeń uniknąć. Poczytaj o zasadach fair play oraz o najpopularniejszych urazach. Dzięki temu będziesz mógł przewidywać różne sytuacje i odpowiednio się zachować. Uprawiając sporty, w których masz bezpośredni kontakt z przeciwnikiem, miej na uwadze, że jesteś odpowiedzialny nie tylko za swoje zdrowie, ale także za bezpieczeństwo przeciwnika. Ostudź czasem sportową rywalizację, jeśli czujesz, że zmienia się w krwawą jatkę.

 • Stosuj zabezpieczenia

  Stosuj zabezpieczenia

  Nawet największa rozwaga i odpowiedzialność nie uchronią cię od przypadkowych zdarzeń. Zabezpiecz się przed nimi za pomocą ochraniaczy czy kasków. Przezorny zawsze ubezpieczony, a lepiej jest chwilkę pomęczyć się w niewygodnym kasku niż niefortunnie uderzyć głową o rampę i do końca życia pozostać w stanie wegetatywnym. Nie musisz uprawiać ekstremalnego sportu, by do tego doszło. Czasem wystarczy wywrotka na deskorolce albo pozornie niegroźny wypadek na rowerze. Zainwestuj w dobrej jakości zabezpieczenia, bo twoje zdrowie jest bezcenne.

Zobacz również