Zakumaj.pl

Jak przetrwać w szkole?

Jak przetrwać w szkole?

Szkoła jest miejscem, przez które musi przejść każdy z nas. Wydaje się to być czymś zupełnie naturalnym i w większości przypadków nikomu nie sprawia problemu. Są jednak dzieciaki, które ze znacznie większym trudem znoszą cały stres związany ze sprawami szkolnymi. Jak sobie z tym radzić?

 • Wyznacz sobie cele

  Wyznacz sobie cele

  Jeśli jesteś w gimnazjum, zapewne nie myślisz jeszcze poważnie o tym, co będziesz robić w przyszłości. Spróbuj jednak zastanowić się nad tym, co w życiu jest dla ciebie ważne lub co sprawia ci przyjemność. Może jest jakiś zawód, o którym marzysz? Dużo łatwiej jest się uczyć, jeśli wiemy, iż zmierzamy w jednym, określonym kierunku. Wiedząc, co chcesz robić, z łatwością ten kierunek obierzesz.

 • Nie rób zaległości

  Jednym z najpoważniejszych błędów, jakie można zrobić w szkole, to narobić sobie zaległości. Pamiętaj, iż szkoła nie wybacza luk w wiedzy i będzie przeć do przodu, czy to ci się podoba, czy nie. Zamiast omijać ważne powtórzenia przed egzaminami, symulując chorobę, zmuś się do nauki i opanuj trudny dla ciebie materiał. Jeśli będziesz uciekać od odpowiedzialności, z czasem pogubisz się w tym wszystkim, a zaległości będą bardzo trudne do odrobienia.

 • Trzymaj się z pozytywnymi ludźmi

  Trzymaj się z pozytywnymi ludźmi

  Idąc do nowej szkoły, pierwsze tygodnie spędzisz pewnie na tym, aby zapoznać się z rówieśnikami. Naturalnym zachowaniem jest to, iż jak najszybciej chcesz sobie zjednać ludzi i zyskać ich sympatię. Bądź jednak bardzo uważna, gdyż jak wszędzie, tak i tutaj możesz spotkać się z ludźmi fałszywymi, którym nie warto ufać. Nie chodzi oczywiście o to, by zamykać się na innych, ale raczej o to, by być wstrzemięźliwym ze swoimi wyznaniami i opowieściami. Czasem mogą one być użyte przeciwko tobie.

 • Zrozum nauczyciela

  Jeśli chcesz sobie zapewnić spokój w szkole, nie warto wytaczać najcięższych dział i iść na wojnę z nauczycielami. Taka postawa może spodobać się twoim kolegom z klasy, jednak na dłuższą metę może okazać się dla ciebie zgubna. Wszak to nauczyciele będą cię ostatecznie oceniać, a nie możesz zapominać, iż są oni jedynie ludźmi. Pełnymi uczuć, jak każdy. Jeśli okażą się zawistni, możesz mieć pretensje tylko do siebie. Lepiej utrzymywać dobre relacje.

 • Uczestnicz w zajęciach dodatkowych

  Uczestnicz w zajęciach dodatkowych

  Zostałaś odrobinę w tyle z tematem i nie masz chęci uczyć się w domu? Nie musisz korzystać z usług korepetytorów, którzy za swoją pracę zgarniają naprawdę grube pieniądze. To samo możesz osiągnąć, chodząc na zajęcia wyrównawcze, które organizowane są za darmo w szkole. Dzięki temu uzupełnisz swoją wiedzę i zaoszczędzisz pieniądze rodziców. Nie ograniczaj się jedynie do tego. Zapisz się także na zajęcia koła naukowego, które pomogą ci rozwinąć swoją pasję. Będziesz miała znacznie łatwiejszy start na następnym szczeblu kariery naukowej.