Zakumaj.pl

Jak przygotować nalewkę przeciwko komarom?

Jak przygotować nalewkę przeciwko komarom?

Bardzo popularnym środkiem używanym w celu odstraszenia komarów są olejki eteryczne. Można jednak zastosować jeszcze jeden sposób, wykorzystujący moc natury, i sięgnąć po samodzielnie przygotowane nalewki z różnych roślin i ziół. Są one również bardzo skuteczne. Jak przygotować nalewkę przeciwko komarom, dowiesz się z tego artykułu.

 • Moc paproci

  Moc paproci

  Wiadomo, że paproć jest bardzo zdrową rośliną i dobrze jest przebywać w jej pobliżu, chociażby dlatego, że jonizuje powietrze ujemnie. Zapach paproci jest nieznośny dla owadów, a więc i dla komarów. Jeśli w naszym ogrodzie rosną paprocie, można spokojnie urządzić grilla, atak krwiożerczych komarzyc nam nie grozi. Nie każdy jednak ma ogród, a jeśli nawet, nie muszą tam rosnąć te pożyteczne rośliny. Co wtedy robić? Można przygotować nalewkę z dziko rosnących paproci. W celu zdobycia świeżych roślin trzeba udać się za miasto do lasu, jak najdalej od asfaltowych szos i zakładów przemysłowych. Paprocie lubią zacienione miejsca, w takich więc należy ich szukać. Zerwij tylko tyle, ile potrzebujesz, nie niszcz roślin niepotrzebnie. Włóż je do wiklinowego kosza wyłożonego folią, spryskaj wodą i przykryj, żeby się nie uszkodziły.

 • Jak przygotować nalewkę z paproci?

  Weź naczynie z ciemnego szkła (słój albo butelkę), w którym będziesz przygotowywał nalewkę. Włóż do niego liście paproci podzielone na małe kawałki (nie używaj do tego noża, rwij roślinę palcami). Ugnieć lekko zawartość i zalej wódką. Słoik postaw w ciepłym miejscu, na przykład na nasłonecznionym parapecie, i pozostaw na dziesięć dni. Przez ten czas zajdzie fermentacja i nalewka będzie gotowa do użycia. Teraz przelej ją do butelki z atomizerem i spryskuj odzież oraz odkryte partie ciała. Zabieg należy powtarzać co pewien czas, ponieważ zapach paproci się ulatnia, a wtedy komary znowu cię zaatakują.

 • Nalewka z geranium

  Nalewka z geranium

  Aromatycznie pachnące geranium też nie jest rośliną lubianą przez komary. Do przygotowania nalewki potrzebujesz 10 łyżek świeżych listków geranium i pół litra wódki. Listki należy pokroić drobno, starając się, by nie straciły dużo soku. Po umieszczeniu w butelce lub słoiku zalej je wódką. W czasie gdy mikstura fermentuje, naczynie należy codziennie wstrząsać. Po 10 dniach nalewka już jest gotowa do użycia. Gotową nalewkę wlewa się do butelki z atomizerem i spryskuje nią ciało oraz odzież.

 • Nalewka z goździków

  Nalewka z goździków

  Bardzo łatwa do przygotowania i stosowania jest nalewka z goździków. Wystarczy kilkanaście goździków zalać w szklanym naczyniu kilkoma kieliszkami wódki lub spirytusu i starannie wstrząsnąć. Po kilku godzinach, gdy alkohol zabarwi się na brązowo, nalewka jest już gotowa. Teraz można jej używać jako skutecznego sprayu na komary.

 • Napary ziołowe

  Oprócz nalewek można używać do odstraszania komarów naparów ziołowych. Należy zerwać świeże zioła, następnie rozdrobnić je, zalać gorącą wodą i zaparzyć. Gotowy napar należy wystudzić, a następnie spryskiwać nim skórę i ubrania. Można również po prostu nacierać skórę liśćmi świeżych ziół, by przeszła ich zapachem. Komary nie lubią między innymi następujących ziół:
  * bazylia,
  * kocimiętka,
  * melisa,
  * rozmaryn,
  * wrotycz pospolity.