Advertising
Zakumaj.pl

Jak sobie poradzić z pokusami podczas diety?

Opiekun artykułu: zanetka
Jak sobie poradzić z pokusami podczas diety?

Jak sobie poradzić z pokusami podczas diety?

Kiedy robi się ciepło i zrzucamy wreszcie zimowe ciuchy, często okazuje się, że nad naszą sylwetką powinniśmy nieco popracować. A ponieważ temat jest aktualny i interesuje wiele osób, łatwo znajdziemy różne propozycje diet, które mają umożliwić skuteczne schudnięcie i to w dodatku w krótkim czasie. Wybieramy którąś z nich, silnie zmotywowani wytrzymujemy kilka pierwszych dni, ale potem na ogół nasz zapał wyparowuje i głodni jak wilki rzucamy się na normalne jedzenie. Tak jednak być nie musi i da się wytrwać na diecie. Jak to zrobić, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
 • W pułapce stereotypów

  Jeśli chcesz osiągnąć sukces i wytrwać na diecie, musisz odrzucić pewne powszechne przekonania, które nie są niestety prawdziwe. Przede wszystkim nie da się schudnąć w błyskawicznym tempie. Dieta trwa tydzień albo dwa i po tym czasie ma ci zapewnić powrót do idealnej sylwetki. To bardzo piękne, ale nie da się spełnić tych oczekiwań, jeśli masz do zrzucenia więcej kilogramów, niż można w tym czasie spalić. Drugi niebezpieczny stereotyp głosi, że wystarczy zastosować dietę, aby pozbyć się problemów z wagą. To nieprawda. Jeśli po zakończeniu diety wrócimy do starych zwyczajów żywieniowych, krótko będziemy cieszyli się efektem. Aby skutecznie schudnąć, pewne nawyki należy zmienić na zawsze. Poza tym sama dieta to nie wszystko – ważna jest także aktywność fizyczna.

 • Jakich diet unikać?

  Jakich diet unikać?

  Przede wszystkim dieta nie powinna być zbyt rygorystyczna pod względem liczby spożywanych kalorii. Jeśli dostarczymy zdecydowanie za mało energii, wcale nie przyspieszymy chudnięcia. Nasz organizm rozpozna sytuację jako sygnał głodu (nie zawsze mieliśmy w przeszłości dość pożywienia i ciągle jesteśmy zakładnikami starych programów) i natychmiast zmniejszy szybkość metabolizmu, aby zachować rezerwę energetyczną. Z kolei dieta zbyt uboga w składniki odżywcze (monodiety polegające na spożywaniu jednego konkretnego produktu lub diety całkowicie wykluczające jedną grupę produktów, na przykład węglowodany) prowadzą do powstania niedoborów. Po zakończeniu odchudzania organizm zaczyna uzupełniać braki – z wiadomym skutkiem.

 • Jak wybrać właściwą dietę?

  Odpowiedni wybór diety jest kluczową sprawą, jeśli mamy w takim reżimie żywieniowym wytrwać dłużej niż kilka dni. Ponieważ po zakończeniu diety nie powinno się wracać do starych nawyków, aby nie narazić się na niebezpieczny efekt jo-jo, należy wybrać taką, która po niedużych modyfikacjach będzie się mogła stać podstawą codziennego planowania posiłków. Powinna to być dieta zrównoważona, zawierająca wszystkie potrzebne składniki. Jeśli jednak decydujesz się na dietę wykluczającą pewne produkty, opracuj koniecznie jakiś plan na okres po jej zakończeniu, żeby nie dopuścić do powrotu utraconych kilogramów. Dieta powinna być również dobrana pod kątem przyzwyczajeń żywieniowych. Nie wytrwamy długo, jedząc wyłącznie to, co nam nie smakuje, tym bardziej, że w tym czasie rodzina zajada się czymś smacznym, a dla nas zakazanym. To najkrótsza droga do niepowodzenia. Pomysłów na diety jest tak dużo, że na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Wybór diety powinien być także dostosowany do naszego trybu życia. Jeśli pracujemy ciężko i jesteśmy aktywni fizycznie, nie możemy za bardzo ograniczyć ilości dostarczonych kalorii. Trzeba także pamiętać, ze rodzaj posiłków i ich rozkład w ciągu dnia powinny być skorelowane z naszą pracą. Tylko wtedy uda nam się na diecie wytrwać.

 • Jak uniknąć pułapek?

  Jak uniknąć pułapek?

  Bardzo łatwo złamać reżim dietetyczny. Dlatego warto najpierw popracować nad motywacją. Nagrodą może być na przykład jakiś ciuch, który sobie po schudnięciu kupimy, albo dzień w SPA. Ponieważ często przerywamy dietę z powodu namowy osoby, która nas czymś częstuje, warto zamienić wroga w przyjaciela – poproś znajomych czy członków rodziny, by wspierali cię w twoich wysiłkach. Jeśli powiesz innym, jak bardzo zależy ci na schudnięciu, potraktują cię poważnie i przestaną kusić. Pozbądź się zapasów smakołyków zachomikowanych „na potem”. Raczej unikaj w czasie diety przyjęć i wypadów do restauracji, taka sytuacja jest niekomfortowa nie tylko dla ciebie. Jeśli zostałaś zaproszona na rodzinną uroczystość i wielkie przyjęcie, raczej nie zaczynaj kilka dni przedtem diety.

Popularne tagi
 • twaróg
 • antocyjany
 • przyczyny miażdżycy
 • ryby
 • kuracja odchudzająca
 • grejpfrut czerwony
 • wartości odżywcze amarantusa
 • umysł
 • faza naprzemienna
 • mango
 • oleje roślinne
 • rodzaje olejów
 • szkodliwe składniki gumy do żucia
 • ograniczenie soli
 • jak oczyścić organizm
Advertising
Advertising
Advertising
Advertising