Zakumaj.pl

Jak spędzać czas po przejściu na emeryturę?

Jak spędzać czas po przejściu na emeryturę?

Przejcie na emeryturę to moment, w którym wszystko się zmienia, a każdy kolejny dzień będzie inny od tego, którym żyło się przez kilkadziesiąt lat. W czasie gdy obowiązki związane z pracą znikają, pojawia się dużo niezagospodarowanego czasu, z którym coś trzeba zrobić, by się nie zanudzić zamkniętym w czterech ścianach. Dla wielu osób rodzi to duży problem, bowiem to, co miało być dla nich długo oczekiwanym odpoczynkiem po latach pracy, staje się czymś, co nie pozwala im normalnie funkcjonować. Takim ludziom często brakuje zajęcia oraz pasji, a brak pracy obniża ich samoocenę, gdyż czują się już niepotrzebni społeczeństwu. Jak radzić sobie po przejściu na emeryturę?

 • Wstąp do koła zainteresowań

  Wstąp do koła zainteresowań

  Twój wiek nie oznacza, że musisz spędzać całe dnie w domu, a jedynym momentem socjalizacji z innymi ludźmi nie musi być przyjazd wnuków. Masz teraz idealną okazję do pielęgnacji swojego hobby. Możesz zapisać się do stowarzyszeń miłośników twojej dziedziny albo po prostu wybrać się na spotkania osób na emeryturze, wśród których poczujesz się naprawdę dobrze. Wypijecie herbatę, zjecie ciastko, a wieczorem zorganizujecie dansing, który pozwoli wam się przenieść w czasie i poczujecie się jak za dawnych lat.

 • Zapoznaj się z techniką

  Zapoznaj się z techniką

  Kto powiedział, że nowinki techniczne są tylko dla młodych? Dużą ilość czasu możesz wykorzystać na rozwój i zapoznanie się z tym wszystkim, na co przez tyle lat nie pozwalała ci praca i brak czasu z nią związany. Naucz się obsługi komputera, kup sobie smartfona, dzięki któremu będziesz mógł korzystać z wielu aplikacji, które ułatwią ci codzienne życie. Czy nie przyjemnie byłoby w kolejce do lekarza posłuchać muzyki, sprawdzić, co się dzieje w świecie, albo poczytać elektroniczną książkę? To wszystko stoi przed tobą otworem. Nie dość, że zachowasz dzięki temu trzeźwość umysłu, to jeszcze odnajdziesz nową rozrywkę. Pamiętaj tylko, by poprosić kogoś, aby wytłumaczył ci najważniejsze rzeczy. Dla osób mających pierwszy kontakt z internetem może być on odrobinę niezrozumiały.

 • Zadbaj o ciało i ducha

  Zadbaj o ciało i ducha

  Idealnym zabezpieczeniem przed demencją starczą jest aktywność, zarówno ta fizyczna, jak i umysłowa. Możesz kupić sobie kijki do Nordic Walking i wybierać się na długie spacery po górach, co doda ci krzepy oraz poprawi kondycję. Dzięki takim prostym ćwiczeniom unikniesz wielu chorób, a także będziesz miał okazję do zobaczenia wielu pięknych miejsc. Drugą sprawą jest zdrowie psychiczne. Nasze połączenia nerwowe wymagają nieustannej stymulacji, by mózg mógł zachować swoją młodzieńczą żywotność, więc poznawaj świat i nie uciekaj przed wysiłkiem umysłowym. Możesz zacząć uczyć się jakichś nowych rzeczy albo wręcz zapisać się na Uniwersytet Trzeciego Wieku. Poznasz tam wielu pozytywnych ludzi i będziesz mógł poczuć się niczym student. Możesz się jeszcze bardzo wielu rzeczy nauczyć, wiele dowiedzieć i zapewnić sobie taką starość, jakiej będą ci zazdrościć.