Zakumaj.pl

Jak spędzić weekend w Krakowie?

Jak spędzić weekend w Krakowie?

Kraków – kulturalne centrum Małopolski – to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miast w Polsce i Europie. Kusi swoją niezwykłą historią, zabytkami oraz umiejętnością łączenia tradycji z nowoczesnością. Jest to idealne miejsce na wypad o każdej porze roku, gdyż Kraków jest magiczny w słońcu, w deszczu i w śniegu. Jeśli zatem szukasz miasta, gdzie mógłbyś spędzić uroczy i intensywny weekend, Kraków z pewnością cię zadowoli. Poniżej znajdziesz kilka wybranych atrakcji, które powinieneś zwiedzić i zobaczyć. O kilku z nich z pewnością słyszałeś, ale mając tylko dwa dni, trzeba postawić na klasykę. Udanego weekendu!

 • Stare Miasto

  Najpopularniejszą dzielnicą Krakowa jest niewątpliwie Stare Miasto – to tam właśnie najczęściej udają się turyści. Sukiennice, Rynek oraz Kościół Mariacki to to, co koniecznie trzeba tam zwiedzić i powinno być wpisane w plan każdej wycieczki. Jednak oprócz tych stałych i większości znanych choćby ze zdjęć punktów, warto także udać się do nie tak dawno otwartego oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa umieszczonego nie gdzie indziej, a w podziemiach Rynku. Jest to miejsce warte zobaczenia również przez dzieci, gdyż nie kojarzy się w ogóle z nudnymi wystawami – to prawdziwe multimedialne przedstawienie.

 • Kazimierz

  Drugą popularną wśród turystów dzielnicą, obok Starego Miasta, jest niewątpliwie Kazimierz. Jest on krakowskim centrum kultury żydowskiej, gdzie można obejrzeć kilka imponujących synagog, zjeść żydowskie przysmaki, a także obejrzeć zniszczenia, jakie dokonały się w wyniku krwawych wydarzeń II wojny światowej. Kazimierz ma niezwykłą aurę, znajdziesz na jego terenie wiele kawiarenek oraz galerii sztuki, organizowany jest tutaj także pchli targ, gdzie możesz nabyć naprawdę unikalne zdjęcia, książki czy biżuterię.

 • Wawel

  Zamek Królewski na Wawelu ulokowany jest pomiędzy Rynkiem a Kazimierzem, dlatego możesz zwiedzić go po drodze z jednej dzielnicy do drugiej. Znajdują się w nim reprezentacyjne komnaty królewskie, prywatne apartamenty królewskie, skarbiec koronny czy zbrojownia, więc dla każdego znajdzie się coś interesującego. Przy zamku ulokowana jest słynna Katedra Wawelska, gdzie pochowanych jest wielu polskich królów, a także marszałek Józef Piłsudski i tragicznie zmarła Para Prezydencka, Lech i Maria Kaczyńscy. W katedralnej wieży wisi słynny dzwon Zygmunta, którego dotknięcie podobno przynosi szczęście.

 • Krakowskie ZOO

  Ogród Zoologiczny znajduje się na urokliwym terenie Lasu Wolskiego i ma już 85-letnią tradycję. Można z centrum miasta specjalnym autobusem dojechać bezpośrednio pod bramy ZOO albo też pojechać własnym samochodem i zaparkować niedaleko Ogrodu, a potem przejść do niego kawałek. ZOO Krakowskie już niejednokrotnie zdobywało wyróżnienia oraz nagrody. Warto się tam wybrać, zwłaszcza z dziećmi, na które czeka Mini ZOO, gdzie pociechy mogą oswajać się z łagodnymi zwierzętami pod okiem ich profesjonalnych opiekunów.

 • Zapiekanki na Okrąglaku

  A kiedy zgłodniejecie podczas spaceru po Kazimierzu, koniecznie udajcie się na słynne już zapiekanki na Okrąglaku. Są to pyszne zapiekanki, podawane prosto z pieca w wielu różnych wersjach i ze smacznymi dodatkami. Ich sława sięga daleko poza Kraków.