Zakumaj.pl

Jak sprawdzić, czy diament jest prawdziwy?

2.9 (razem głosów: 45)
Poziom trudności: Umiarkowane
Jak sprawdzić, czy diament jest prawdziwy?

Bardzo często zdarza się, że mamy do czynienia z fałszywą biżuterią. Aby nie dać się oszukać, warto poznać kilka sposobów, dzięki którym można będzie rozpoznać fałszywe diamenty. Poniżej przedstawiamy porady, jak to zrobić.

 • Przezorny zawsze ubezpieczony

  Przezorny zawsze ubezpieczony

  Podczas kupowania diamentów powinniśmy koniecznie domagać się certyfikatu. Prawdziwy diament zawsze go posiada. Zwróć na to uwagę zwłaszcza wtedy, gdy dokonujesz zakupu przez internet.

 • Czujne oko

  Czujne oko

  Najlepiej jest kupować diament w sklepie. Masz wtedy okazję samodzielnie sprawdzić, czy diament nie jest fałszywy. Prawdziwy diament powinien załamywać światło, które przez niego przechodzi. Inaczej jest w przypadku szkła i kwarcu, które są podróbkami diamentów. Te materiały nie załamują światła, nawet jeśli zostały w idealny sposób dopracowane.

 • Przez diamenty niczego nie przeczytasz

  Przez diamenty niczego nie przeczytasz

  Bardzo prostym sposobem sprawdzającym, czy diament jest prawdziwy, jest próba odczytania przez niego liter. Obróć diament spodem do góry i połóż na gazecie. Jeśli uda ci się przeczytać litery przez kamień albo będą one jedynie rozmazane, na pewno nie masz do czynienia z prawdziwym diamentem. Innym sposobem na sprawdzenie prawdziwości diamentu jest narysowanie na papierze małej kropki ołówkiem lub długopisem. Należy w miejscu narysowania znaku położyć wątpliwy diament. Jeśli zobaczymy kropkę, patrząc na kamień z góry, na pewno nie jest on prawdziwy.

 • Światło UV prawdę ci powie

  Światło UV prawdę ci powie

  Dobrym sposobem na sprawdzenie prawdziwości diamentów jest oświetlenie ich promieniami UV. Większość diamentów będzie w takiej sytuacji odbijała niebieskie światło. Czasem może zdarzyć się, że diament nie będzie odbijał tego światła. Oznacza to jedynie, że mamy do czynienia z diamentem z najwyższej półki. Fałszywe diamenty można rozpoznać po tym, że odbijają światło UV w kolorze zielonym, żółtym lub szarym.

 • Waga wiele mówi

  Tak naprawdę najwięcej o diamentach powie nam ich waga. Sześcienna cyrkonia powinna ważyć o około 55% więcej niż diament w tym samym kształcie i rozmiarze. Jeśli dokonamy takiego porównania, będziemy mogli ustalić, czy mamy do czynienia z prawdziwym diamentem, czy też nie.

 • Spojrzenie z góry

  Warto przyjrzeć się diamentowi z góry. Jeśli zauważysz wywierconą w diamencie dziurkę, będzie to oznaczało, że jesteś w posiadaniu prawdziwego kamienia. Jednak jest to sposób, który najczęściej stosowany jest przez specjalistów, mających wprawę w rozpoznawaniu fałszywych diamentów. Dla amatora ta metoda może być trudna. Nowoczesna technologia fałszowania diamentów doszła już do takiego stadium rozwoju, że bardzo trudno jest niewprawionej osobie w taki sposób odróżnić podróbkę od oryginału.