Zakumaj.pl

Jak wygląda zdrowe śniadanie?

Jak wygląda zdrowe śniadanie?

Choć to obiad powinien być najbardziej kalorycznym posiłkiem w ciągu dnia, to jednak do śniadania powinnyśmy przywiązywać największą uwagę. Właśnie ten posiłek daje nam energię na cały dzień i sprawia, że potem dobrze się czujemy. Nie jest jednak obojętne ani kiedy, ani co zjemy na śniadanie. Poniższy artykuł zawiera śniadaniowe wskazówki przygotowane specjalnie dla ciebie.

 • Pora śniadania

  Śniadanie powinno się zjeść najpóźniej godzinę po przebudzeniu, dlatego zasiądź do niego, nawet jeśli wydaje ci się, że nie jesteś głodny. Widok i zapach jedzenia na pewno pobudzą twój apetyt. Śniadanie zjedzone wcześnie sprawi, że będziesz miał energię i nie będziesz odczuwał głodu przez resztę dnia. Dzięki temu nie zjesz zbyt dużej porcji obiadu ani nie będziesz podjadać słodyczy pomiędzy posiłkami. Dodatkowo, śniadanie przyspieszy twój metabolizm.

 • Syte

  Syte

  Co by nie mówić o śniadaniu, powinno być ono przede wszystkim pożywne. Według obliczeń naukowców pierwszy posiłek w ciągu dnia musi stanowić około 25% dziennego zapotrzebowania na jedzenie. Jedynie obiad powinien mieć więcej (35%). Nie wahaj się, zjedz więcej niż jedną kanapkę na śniadanie – od tego posiłku nie utyjesz.

 • Bogate w składniki odżywcze

  Śniadanie powinno składać się zarówno z węglowodanów i białka, jak i tłuszczu. Uważaj jednak na odpowiedni bilans tych składników, gdyż tłuszczów powinno być dużo mniej niż tych dwóch pierwszych.

 • Zróżnicowane

  Śniadanie powinno być przede wszystkim zróżnicowane. Nawet jeśli jesz jednego dnia trzy kanapki z białym serem i bardzo ci to smakuje, to następnego dnia postaraj się skomponować inny zestaw. Śniadania to posiłki, do których nie przywiązujemy wagi, a przecież nie chodzi o to, żeby na siłę zjadać byle co. Jeśli postarasz się, aby ten posiłek był każdego dnia urozmaicony, to zjesz go ze smakiem.

 • Niski indeks glikemiczny

  Często po wyjściu z domu przez wiele godzin nie mamy okazji lub czasu, aby w spokoju zjeść drugie śniadanie albo przekąskę i to właśnie ten pierwszy posiłek jest gwarantem naszej energii. Warto więc wybierać węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, a energia będzie uwalniać się stopniowo.

 • Przykłady na zdrowe śniadanie

  Przykłady na zdrowe śniadanie

  Jesienna owsianka z dodatkiem łyżeczki miodu, jabłkiem i suszonymi śliwkami.* Domowe musli z jogurtem naturalnym lub mlekiem.* Bułki pełnoziarniste z serem białym wymieszanym z jogurtem naturalnym, szczypiorkiem i rzodkiewką.* Sporadycznie można zjeść połowę wędzonej ryby dodatkiem pełnoziarnistego pieczywa.* Owocowy koktajl na bazie kefiru i sezonowych produktów posłodzony stewią lub miodem.