Zakumaj.pl

Jak wykorzystać taniec jako terapię?

Jak wykorzystać taniec jako terapię?

Terapia za pomocą tańca jest odmianą terapii ruchowej. Dzięki połączeniu muzyki i ruchu oraz wykorzystaniu rytmu ma doskonały wpływ i na nasze ciało, i na psychikę. Terapię tańcem wykorzystuje się w pracy z ludźmi uzależnionymi, cierpiącymi na choroby psychiczne, chorymi na raka, niewidomymi i pozbawionymi słuchu, a także z dziećmi autystycznymi i z porażeniem mózgowym. Istotą terapii jest przekazywanie emocji za pomocą ruchu. Jak wykorzystać taniec jako terapię, dowiesz się z tego artykułu.

 • Istota terapii tańcem

  Terapia tańcem to odmiana terapii ruchowych i jedna z form terapii poprzez sztukę. Podstawowym założeniem jest, że ciało i psychika stanowią jedność, a więc można ruchem uleczyć zbolałą duszę. Taneczny rytm oraz ruch umożliwiają osiągnięcie wewnętrznej harmonii, uporządkowanie emocji, wyrażenie ich, a także nawiązanie relacji z innymi ludźmi. Terapia wykorzystuje taniec, ćwiczenia muzyczno-ruchowe oraz improwizacje ruchowe do wybranej muzyki. Możliwa jest praca grupowa i indywidualna.

 • Grupy terapeutyczne

  Z terapii tańcem można skorzystać, zgłaszając się na zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanego specjalistę. Oferta jest bardzo bogata i każdy może znaleźć coś dla siebie. Warto to zrobić, ponieważ taka forma pracy jest bardzo skuteczna, a także atrakcyjna. Poznajesz innych ludzi, łączysz pracę nad sobą z bardzo atrakcyjną aktywnością ruchową, jaką jest taniec, masz możliwość wyrażenia i wyciszenia swoich emocji. Terapia tańcem jest naprawdę wyjątkowa. Nie tylko pozbędziesz się problemów, ale także odnajdziesz w sobie nowe możliwości, odmienisz swoje wnętrze. Terapia tańcem pozwoli ci odzyskać entuzjazm i radość życia.

 • Jakie problemy możesz rozwiązać, stosując terapię tańcem?

  Jakie problemy możesz rozwiązać, stosując terapię tańcem?

  Terapię tańcem stosuje się w przypadku wielu bardzo poważnych schorzeń i dysfunkcji. Nie musisz jednak być osobą poważnie chorą, by skorzystać z jej dobrodziejstw. Zawsze można poprawić jakość swojego życia. Zajęcia terapii tańcem ułatwiają zrozumienie własnego ciała i jego akceptację, leczą uporczywe, przewlekłe bóle, oporne na normalne metody medyczne, likwidują wewnętrzne napięcia. Takie zajęcia umożliwiają lepsze poznanie siebie, zrozumienie własnych potrzeb, nawiązanie lepszych relacji z innymi i odnalezienie się w świecie. Dzięki takiej terapii będziesz sobie lepiej radzić ze stresem, staniesz się otwarty i kreatywny. Odnajdziesz swoją wewnętrzną siłę i nauczysz się radzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Terapia tańcem to ważny element rozwoju osobistego. Warto włączyć ją do planu pracy nad sobą.

 • Z tańcem na co dzień

  Z tańcem na co dzień

  Praca w grupie terapeutycznej nie jest jedyną formą, w jakiej możesz korzystać z dobrodziejstw tańca. Wykorzystuj każdą okazję, żeby tańczyć. Spotkania towarzyskie, imprezy, wszelkie chwile, kiedy gra muzyka i masz do dyspozycji kawałek parkietu. Namów partnera albo grupę znajomych na wypad na dyskotekę albo na dancing. Nie szukaj wymówek, że „nie potrafisz” albo „wstydzisz się”. Nie startujesz w konkursie na mistrza tańca towarzyskiego. Masz się jedynie dobrze bawić i korzystać z dobrodziejstw ruchu przy muzyce. Jeszcze jedno miejsce, gdzie spotkasz się z tańcem, to sala gimnastyczna. Wiele kroków i układów tanecznych wykorzystuje się na zajęciach fitness. Tak więc – tańczmy przy każdej okazji. Możesz to robić zamiast porannej gimnastyki albo nawet… sprzątając mieszkanie.