Zakumaj.pl

Jak zrobić lampion ze słoika i kartki papieru?

Jak zrobić lampion ze słoika i kartki papieru?

Do zrobienia i ozdobienia lampionów naprawdę nie potrzeba zbyt wiele. Kilka ogólnodostępnych drobiazgów i wiedza, jak je poskładać w całość. A trzeba przyznać, że lampiony są niezwykle ciekawymi ozdobami. Niby takie proste, niepozorne, ale czasem są najlepszą dekoracją, zwłaszcza gdy masz zamiar urządzić domówkę. Wymyślne ozdoby mogą nie przetrwać starcia z imprezowiczami. A chyba każdy nas wie, że na imprezy nie przychodzi się posiedzieć i pograć w pasjansa albo remika. Ludzie będą szaleli, więc lepiej postarać się o dekoracje, które po pierwsze, będą łatwe do wykonania, a po drugie, nie będzie nam ich żal, jeżeli się zniszczą. Proponuję lampiony. Dlaczego? Po pierwsze będą łatwe do wykonania i ładne. Po drugie, nawet jeśli ulegną zniszczeniu, nie będzie ci ich szkoda. Do szczęścia wystarczą ci słoiki i trochę papieru. Brzmi ciekawie? Zapoznaj się więc z instrukcją, która zamieszczona jest poniżej i przejdź do działania.

 • Branie miary

  Zacznij od zmierzenia obwodu wybranego przez ciebie słoika. Do otrzymanej miary dodaj około 1 cm na zakładkę. Następnie zmierz wysokość naczynia. Po otrzymaniu tych wymiarów możesz wyciąć z papieru technicznego prostokąt, który będzie miał dokładnie takie same.

 • Wyznaczanie położenia kropek

  Na lewej stronie kartki narysuj kropki, które będą oddalone od siebie o mniej więcej 2 cm. W przypadku, gdy słoik jest mały, odległość pomiędzy kropkami może być mniejsza lub większa, gdy wybierzesz duży słoik. Jeżeli masz w planach narysowanie siatki, która pomoże ci wyznaczyć dokładne położenie kropek, nie dociskaj przy tym zbyt mocno ołówka. W przeciwnym razie wymazanie linii będzie bardzo trudnym zadaniem.

 • Rysowanie zygzaków

  Gdy masz już kropki, możesz przejść dalej. W kolejce do narysowania czekają pionowe zygzaki. Właśnie ze względu na nie trzeba było wyznaczyć wcześniej punkty. Dzięki nim narysowanie ukośnych kresek nie będzie niczym trudnym. Podobnie jak w przypadku siatki, tak i w tym nie dociskaj ołówka do kartki.

 • Wycinanie zygzaków

  Wycinanie zygzaków

  Kartkę ułóż na macie do cięcia. Sięgnij po nożyk biurowy i za jego pomocą poprzecinaj zygzaki. Po wykonaniu tej czynności zmaż gumką wszystkie ślady po ołówku. Bez względu na to, czy rysowałeś nim po lewej stronie, może lekko prześwitywać, zwłaszcza pod światło. Dlatego też zmaż wszystko, żeby kartka na powrót była czysta.

 • Doklejanie kalki

  Doklejanie kalki

  Następnie przyłóż do słoika kalkę, by sprawdzić, czy ma wielkość odpowiednią do jego wymiarów. Potem przyklej ją wzdłuż jednej krawędzi dwustronną taśmą klejącą.

 • Sklejanie kalki z papierem

  Sklejanie kalki z papierem

  Na kartce papieru z wyciętym zygzakiem naklej wzdłuż krótszej krawędzi taśmę dwustronnie klejącą. Pamiętaj, że musisz to zrobić na jej lewej stronie. Następnie przyłóż ją do kalki i posklejaj ze sobą ich krawędzie. Teraz możesz przejść do robienia kolejnych lampionów.

 • Efekt końcowy

  Efekt końcowy

  Z nastaniem wieczoru włóż do lampionów podgrzewacze i zapal je. Teraz możesz się cieszyć wspaniałym blaskiem swoich dekoracji.

Czego potrzebujesz:

Do przygotowania lampionów będą ci potrzebne:

papier kolorowy zwykły albo techniczny

kalka

taśma klejąca albo klej

nożyk biurowy

mata do cięcia

ołówek

linijka

słoiki