Zakumaj.pl

Jakie wyposażenie jest potrzebne dla kota?

4.0 (razem głosów: 1)
Jakie wyposażenie jest potrzebne dla kota?

Właśnie podjąłeś decyzję, że zaopiekujesz się kotem. To świetny pomysł, kot na pewno da ci wiele radości. Ale czy zdajesz sobie sprawę z tego, jakie akcesoria będą ci potrzebne, żeby zapewnić swojemu kotu komfort, a sobie ułatwić codzienną pielęgnację pupila? Skorzystaj z rad zawartych w tym artykule, a i ty, i twój kot na tym skorzystacie.

 • Kuweta i żwirek

  Kuweta i żwirek

  Kuweta to zdecydowanie artykuł pierwszej potrzeby. Typ kuwety zależy od wieku i przyzwyczajeń twojego kota. Jeśli ma on zwyczaj energicznie zakopywać swoje odchody, zdecydowanie warto zainwestować w kuwetę zamkniętą. W domu będzie wtedy większy porządek, bo mniej żwirku znajdzie się na zewnątrz. Jeśli okaże się, że kot się takiej kuwety boi, można zdjąć jej górną część i dolnej używać jak klasycznej kuwety płaskiej.

  Odpowiedni wybór żwirku to też ważna sprawa. Zastanów się, jaki rodzaj żwirku wydaje ci się najlepszy i sprawdź, czy kot go zaakceptuje. Jeśli będzie z tym problem, zmień żwirek, żeby kot nie zaczął załatwiać się poza kuwetą.

 • Miski i karma

  Miski i karma

  Wybór kocich misek jest ogromny. Oferta ma raczej zaspokoić oczekiwania właścicieli niż kotów. Pewne cechy kociej miski są jednak ważne. Powinna być łatwa do mycia, o gładkiej, odpornej na zarysowania powierzchni, żeby nie gromadziły się na niej bakterie. Nie może być zbyt wysoka, żeby kotu łatwo było jeść. Miska na wodę powinna być nieco większa i niezbyt lekka, żeby kot jej nie przesuwał i nie wylewał wody.

  Rodzaj karmy zależy od wieku, płci i kondycji kota. Wybór można skonsultować z weterynarzem. Należy pamiętać, że podawanie kotu taniej karmy kiepskiej jakości przysporzy nam kiedyś słonych rachunków u weterynarza właśnie. Tak więc dbajmy o jakość posiłków naszego pupila, żeby był zdrowy.

 • Transporter

  Transporter

  Koniecznie musisz wyposażyć swojego kota w transporter. Będzie przydatny nie tylko w podróży, o ile się na taką zdecydujemy. Musimy mieć możliwość udania się z kotem do lekarza, a noszenie zestresowanego zwierzęcia w pudełkach, torbach gospodarczych czy zwyczajnie na ręku się raczej nie sprawdza. Weterynarza odwiedza się, zwłaszcza z młodym kotem, dość często na przykład przy okazji szczepień ochronnych.Transporter dobieramy odpowiednio do wielkości i temperamentu kota. Może wystarczyć lekki wiklinowy koszyk z zamykanymi drzwiczkami albo torba z materiału przeznaczona do przenoszenia kotów. Może się jednak okazać, że kupimy duży, ciężki pojemnik w zasadzie przeznaczony dla psa, bo małe, lekkie transporterki nasz kot opuszcza po kilkunastu sekundach.

 • Legowisko

  Legowisko

  Kot sypia w tylu różnych miejscach, że mogłoby się wydawać, iż legowiska nie potrzebuje. Jednak jeśli będzie je miał, czasem z niego skorzysta. Niektóre koty uwielbiają sypiać w wiklinowych budkach. A może sprawdzi się budka dla kota połączona z drapakiem? Można eksperymentować, ogranicza nas tylko zasobność naszego portfela. Oferta jest bardzo urozmaicona i bogata.

 • Zabawki i drapaki

  Zabawki i drapaki

  Zabawki czasem są nawet trafione, choć większość bardziej podoba się właścicielom niż kotom. Bardzo ciekawe zabawki dla kota można wykonać samemu. Poza tym koty są kreatywne i świetnie bawią się tym, co znajdą w domu.

  Drapak to bardzo przydatny przedmiot, pod warunkiem że nauczysz kota korzystania z niego. Jeśli nie, to tylko uspokoisz swoje sumienie, a meble i tak ucierpią.

 • Coś do sierści

  Coś do sierści

  Kota trzeba regularnie czesać. Zapobiegnie to zaleganiu sierści w jego przewodzie pokarmowym, zapewni ładny wygląd futerka i zdrową skórę oraz większy porządek w mieszkaniu. Czesać można grzebieniem, szczotką, zgrzebłem i innymi urządzeniami skonstruowanymi na bazie tych trzech. Ważne, by nasz przyrząd do czesania kota radził sobie dobrze z sierścią.

Wskazówki:

Jeśli masz zamiar wychodzić z kotem na spacer, potrzebne ci są jeszcze kocie szelki i smycz.