Jakie zachowania mogą świadczyć o mobbingu w pracy?
Jakie zachowania mogą świadczyć o mobbingu w pracy?
Wybierając miejsce pracy, w którym będziemy przecież spędzać mnóstwo czasu, mamy prawo czuć się dobrze. Wymagany jest wzajemny szacunek, kultura i uczciwość. Czasem jednak ten porządek bywa zaburzony przez niektórych pracowników, którzy za nic mają sobie zasady, dopuszczając się mobbingu. Czym on jest? Jest to uciążliwe działanie na niekorzyść innych pracowników, bardzo często przy wykorzystaniu do tego nadrzędności stanowiska. Jest to działanie bardzo groźne, gdyż negatywnie wpływa na samoocenę dotkniętego mobbingiem pracownika i może skończyć się urazem psychicznym bądź nawet samobójstwem. Takich przypadków jest na tyle dużo, by podejść do tematu poważnie i nauczyć się rozpoznawać nieodpowiednie zachowania w momencie, gdy nie są one jeszcze nasilone. Co może świadczyć o tym, iż mamy do czynienia z mobbingiem?
Krytykowanie
Mogłoby się wydawać, iż krytyka jest naturalnym zjawiskiem w każdej firmie, której zależy na ciągłym rozwoju. Owszem, konstruktywna krytyka rzeczywiście bywa przydatna, jednak trzeba ją odróżnić od ciągłego strofowania pracowników, bez względu na to, jakich działań by się podjęli. Jest to zachowanie zabronione i jeżeli zauważysz, iż ktoś się tego dopuszcza, nie bój się temu przeciwstawić. Wszelka krytyka powinna być poparta racjonalnymi argumentami i nie może ona dotyczyć twoich predyspozycji, a jedynie efektów twojej pracy, czyli tego, co jest przedmiotem kontraktu. Skrajnym przypadkiem jest krytykowanie twojego życia prywatnego, co jest absolutnie niedopuszczalne i jednoznacznie kwalifikuje się do wyciągnięcia konsekwencji. Bądź twarda i nie pozwól sobie na osobiste wycieczki.
Szantaż
W dobie szalejącego bezrobocia niczym dziwnym jest troska o swoją pracę. Gorzej, gdy przeradza się ona w uniżony stosunek do podwładnych. Mobber, mając świadomość, iż zależy ci na pracy, bez skrupułów będzie to wykorzystywał, dążąc do realizacji własnych planów i zdobywania korzyści. Bardzo ciężko jest temu przeciwdziałać, jednak jeśli zignorujesz te symptomy, pętla wokół twojej szyi będzie się coraz bardziej zacieśniać, dlatego konieczna jest szybka reakcja.
Poniżanie
Nawet jeśli jesteś na najniższym szczeblu w firmie, masz prawo być wysłuchana. Ignorowanie pracowników bądź traktowanie ich protekcjonalnie jest zabronione i nie można tego tłumaczyć stanowiskiem czy innym zakresem obowiązków. Są to zachowania, które wpływają nie tylko na dobrą współpracę, ale również na relacje międzyludzkie, a na tym polu wszyscy jesteśmy równi. Wymagaj szacunku i nie bój się sprzeciwiać, nawet jeśli jesteś sprzątaczką i rozmawiasz z szefem wielkiej ogólnopolskiej korporacji.
Bezsensowne polecenia
Dbaj nie tylko o zachowanie swoich przełożonych, ale również o to, jakie zadania są ci powierzane. Masz prawo odmówić ich wykonania, jeśli są one dla ciebie poniżające albo uwłaczają twojej godności. Najlepiej, jeśli będziesz miała jasno określony zakres obowiązków, których będziesz się trzymać. Mobbingiem jest zarówno zlecanie bardzo prostych prac, które mają obniżyć samoocenę pracownika, jak i ciężkich, których wykonanie jest niemożliwe.