Zakumaj.pl

Mniszek lekarski i jego zalety

Mniszek lekarski i jego zalety

Mniszek lekarski, czyli popularny mlecz znany z każdego osiedlowego podwórka, to nie tylko chwast. Bywa usuwany i brutalnie wyrywany z trawników, podczas gdy może być bardzo przydatnym elementem kuchni oraz domowej apteczki. Trzeba tylko wiedzieć, do czego go wykorzystać i w jaki sposób przygotować, by leczył, a nie szkodził.

 • Na nadmiar płynów

  Na nadmiar płynów

  Obecnie wiele osób ma problem z zatrzymującymi się w organizmie płynami. Jest to często wynik złej diety oraz braku dostatecznej ilości ruchu. Zamiast łykać tabletki na ich usuwanie i na zmniejszanie ciśnienia krwi, które związane jest z nadmiarem wody, można użyć mniszka lekarskiego. Jest to ta sama roślina, którą widuje się niemal na każdym podwórku od wczesnej wiosny aż do czerwca. Sok z niej zmniejsza ciśnienie krwi właśnie dzięki temu, że usuwa nadmiar płynów znajdujących się w ciele.

 • Oczyszczanie organizmu

  Oczyszczanie organizmu

  Duża ilość toksyn dostaje się do organizmu z powietrza, część z jedzeniem, część związana jest z codziennym życiem, pracą i innymi czynnikami, na które czasami nie ma się wpływu. Jednak organizm jest truty i potrzebuje oczyszczenia. Mniszek lekarski jest jednym z ziół, które posiada najwięcej możliwości w tej dziedzinie. Wspomaga układ moczowy, działa lekko moczopędnie, więc filtruje krew. Działa również na wątrobę i woreczek żółciowy, pozbawiając je toksyn, przez co lepiej działają. Dodatkowo działania oczyszczające krew i narządy wewnętrzne nie pozostają bez wpływu na skórę, która pozbawiona toksyn zaczyna być jaśniejsza oraz mniej skłonna do wyprysków.

 • Przeciwko kamieniom

  Przeciwko kamieniom

  Kamienie w woreczku żółciowym są jednym z popularniejszych problemów, na jakie można cierpieć. Nie jest to ani przyjemne, ani bezpieczne, więc warto chronić się zawczasu i jeść mniszek lekarski. Można przyjmować go również jako sok, ponieważ zawarte w nim substancje chronią woreczek żółciowy przed powstawaniem kamieni i związanych z tym konsekwencji. Mogą wspomóc także już istniejące kamienie, doprowadzając do ich rozpuszczenia. Korzenie mniszka lekarskiego działają również pozytywnie na wrzody ze względu na zapobieganie ich powstaniu.

 • Przydatny mniszek

  Przydatny mniszek

  Chociaż wydaje się dobry jedynie do plecenia wianków, mniszek lekarski ma różnorodne zastosowania, które warto wykorzystać. Robi się z niego syropy, działające bardzo dobrze na kaszel, a także sałatki, które zawierają liczne witaminy – w tym witaminę C lub witaminę E – oraz potas, który jest bardzo ważny dla układu krwionośnego i chroni przed miażdżycą. Poza zastosowaniem mniszka lekarskiego od wewnątrz, można stosować go równie dobrze na zewnątrz. Jego liście oraz wydzielany sok mogą łagodzić podrażnienia, swędzenie związane z ugryzieniami komarów lub innych insektów. Swędzenie ustaje, a opuchlizna schodzi.