Oszczędzanie na zakupach żywności – porady i wskazówki
Oszczędzanie na zakupach żywności – porady i wskazówki
Produkty pierwszej potrzeby to przede wszystkim żywność. W ciągu całego miesiąca to właśnie jej najwięcej kupujemy i to na nią przeznaczamy większość naszych pieniędzy. Na jakości dobrych produktów żywieniowych nie powinniśmy zbytnio oszczędzać, gdyż to istotne, co jemy, jednakże kilka sztuczek i sposobów pozwoli nam kupować je mądrze i z głową – tak, aby nie przepłacić. Jeśli chcesz wiedzieć, jak to zrobić, to koniecznie przeczytaj poniższe porady oraz wskazówki.
Rób dwie listy
Jeśli chcesz oszczędzić na zakupie produktów spożywczych, zawsze powinnaś robić dwie listy. Po pierwsze, rzecz jasna, jest to lista zakupów. To obowiązkowy punkt przed wyjściem do sklepu. Napisz tam nazwy wszystkich tych produktów, które akurat ci się skończyły, na przykład mąka, makaron razowy, płatki owsiane oraz te produkty, których używasz do przygotowania śniadań oraz kolacji. Druga lista natomiast, to spis obiadów, które chcesz przygotować tego tygodnia. Wypisz sobie na kartce poszczególne dni i określ, co ugotujesz. Rób to mądrze – pamiętaj, że jeśli w niedzielę na obiad zrobisz rosół, to z pewnością zostanie ci z niego mięso lub trochę bulionu. To doskonała baza na obiad poniedziałkowy. Możesz przyrządzić pierogi albo zupę pomidorową. Naucz się wykorzystywać to, co ci pozostanie z poprzedniego dnia – dzięki takim prostym rozwiązaniom z pewnością oszczędzisz.
Kupuj na promocjach i wyprzedażach
Jeśli masz kilka marketów w pobliżu twojego domu, to warto, byś najpierw przejrzała ich strony internetowe lub promocyjne gazetki. Dowiesz się z nich, jakie w danym tygodniu czekają na klientów promocje. Jednocześnie pamiętaj, aby zwracać uwagę na małe sztuczki sklepów – to, co znalazło się w gazetce, niekoniecznie musi mieć niższą cenę od swojej regularnej. Wybierz ten sklep, w którym oferta była najciekawsza lub też udaj się do dwóch czy trzech, jednak przed wyjściem dokładnie spisz, co chcesz w nich kupić. Zajmie ci to więcej czasu niż normalne zakupy, jednakże pozwoli ci nieco zaoszczędzić. W niektórych marketach można także trafić na wyprzedaże produktów, którym za dzień lub dwa kończy się ważność. To nic złego kupować taką żywność, zwłaszcza jeśli chcesz ją tego samego dnia wykorzystać. Spójrz jednak na datę zapakowania – nie kupuj produktów, które już bardzo długo leżały sklepie.
Karta klienta
Wiele marketów oferuje programy lojalnościowe – dzięki temu, że wyrobisz sobie kartę stałego klienta (usługa darmowa), możesz kupować wiele produktów w okazyjnej cenie. Rabat często naliczany jest przy kasie, co może stanowić miłą niespodziankę. Jest to sposób, aby zaoszczędzić.
Nie przepłacaj za logo
Bardzo często płacimy za logo firmy i za jej renomę. Jednak wiele produktów, które oznaczone są logo marki sklepu, mają identyczne składy, a niższe ceny. Oznacza to, iż do zrobienia dwóch produktów użyto dokładnie takich samych składników, jednak jeden z nich ma wyższą cenę, gdyż jego producent jest bardziej znany. Nie wstydź się kupować tych produktów, które mają brzydsze opakowanie, ale za to niższą cenę – często smakują tak samo, jak ich droższe odpowiedniki.
Nie jedz na mieście
Jedzenie na mieście nie ma nic wspólnego z oszczędzaniem na produktach żywieniowych, nawet jeśli są to tanie pizzerie lub bary mleczne. Rzecz jasna, jeden czy dwa takie wyjścia na miasto nie wpłyną bardzo na zawartość twojego portfela, ale jeśli liczba ta powiększy się do trzech w tygodniu, możesz mieć problem z zamknięciem się w swoim budżecie. Postaraj się robić lunch w domu i pakować go do specjalnego pojemnika – dzięki temu w przerwie obiadowej nie będziesz musiał chodzić do bufetu czy restauracji, a 15 złotych zostanie w twojej kieszeni.