Zakumaj.pl

Pyszny podwieczorek – ciasto z wiśniami

Pyszny podwieczorek – ciasto z wiśniami

Wiśnie to jeden z symbolów lata. Czerwone, dorodne, ociekające sokiem, lecz często kwaskowate i z tego powodu mniej chętnie jadane bez dodatków. Żeby owoce nie marnowały się na drzewie, można wykorzystać je do przygotowania pysznego ciasta. Podanie go wraz z owocowym sokiem lub wiśniowym kompotem będzie prawdziwą ucztą.

 • Co jest potrzebne?

  Co jest potrzebne?

  Wykonanie ciasta wymaga odpowiednich składników, wśród których powinny znajdować się następujące:
  * 25 dag mąki pszennej,
  * 25 dag margaryny,
  * 60 dag wiśni,
  * 4 jajka,
  * 1 szklanka cukru,
  * 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
  * 1 łyżeczka cynamonu,
  * 2 łyżki mąki ziemniaczanej.
  Ze względu na to, że ciasto najlepiej smakuje z kruszonką, warto przygotować również składniki do jej wykonania, czyli:
  * 20 dag mąki pszennej,
  * 10 dag cukru,
  * 10 dag margaryny.

 • Krok pierwszy

  Do miski wrzucić posiekaną na mniejsze kawałki margarynę. Najlepiej, aby była w temperaturze pokojowej, dzięki czemu będzie się ją łatwiej ucierało. Rozpocząć ucieranie – kulą do ucierania albo mikserem – w trakcie dodając stopniowo po jednym jajku.

 • Krok drugi

  Krok drugi

  Gdy masa margarynowa jest już puszysta, można zacząć dodawać oba rodzaje mąki oraz proszek do pieczenia. Podobnie jak w przypadku jajek, nie należy wsypywać wszystkiego od razu, lecz w niewielkich ilościach, np. po 1 łyżce, nie przerywając mieszania. Dodać cynamon. Całość wyrobić, po czym rozprowadzić ciasto w prostokątnej formie do pieczenia wysmarowanej margaryną.

 • Krok trzeci

  Krok trzeci

  Wiśnie przepłukać zimną wodą na sitku, po czym pozbawić pestek. Jeśli robi się przetwory i ma się wiśnie marynowane w poprzednim sezonie, można ich użyć, ale po dokładnym odsączeniu.Ułożyć owoce na cieście, rozprowadzając je równomiernie po całej szerokości blaszki do pieczenia.

 • Krok czwarty

  Masło rozpuścić. Mąkę i cukier wsypać do osobnej miski, po czym zalać masłem. Zacząć dokładnie ucierać przy pomocy łyżki. Po wyrobieniu posypać przygotowaną kruszonką całą powierzchnię ciasta.

 • Krok piąty

  Krok piąty

  Formę z ciastem wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza na 60 minut. Po upieczeniu przestudzić. Przed podaniem można posypać cukrem pudrem albo polać lukrem, żeby było słodsze. Podawać z herbatą albo kompotem wiśniowym.