Zakumaj.pl

Właściwe sposoby na oduczenie malucha ssania kciuka

5.0 (razem głosów: 1)
Właściwe sposoby na oduczenie malucha ssania kciuka

Odruch ssania pojawia się bardzo wcześnie, jeszcze w czasie życia płodowego. Jest niezwykle potrzebny w czasie pierwszych miesięcy, kiedy dziecko jest karmione piersią lub z butelki i ssanie pokarmu to konieczność. Ssanie ma często działanie uspokajające, jednak gdy po 1,5 roku dziecko wkłada kciuk do ust, ssie i nie widać, żeby miało ochotę przestać, należy podjąć pewne kroki mające oduczyć malucha wkładania palca lub palców do ust.

 • Chwalenie zamiast kar

  Chwalenie zamiast kar

  Pierwszym odruchem rodziców jest dawanie dziecku kary za ssanie kciuka albo reprymendy. Nie jest to najlepszy sposób na oduczenie dziecka takiego zachowania i może je nawet wzmocnić. Znacznie lepiej jest chwalić dziecko w momentach, kiedy nie wkłada palca do buzi lub rezygnuje z tego na spokojną prośbę. Z czasem maluch zrozumie, że niessanie palca jest akceptowane i budzi pozytywną reakcję rodziców.

 • Moment ssania

  Czasami dzieci ssą palce odruchowo lub dla przyjemności, jednak znacznie chętniej wkładają kciuk do ust w wyjątkowych sytuacjach. Warto zaobserwować, co to za sytuacje, i reagować. Być może dziecko przeżywa w wielu chwilach duży stres, z którym radzi sobie w taki sposób. Znalezienie tego momentu i zapobieganie mu w przyszłości pozwoli oduczyć dziecko szkodliwego nawyku.

 • Wyjaśnienia dla dziecka

  Wyjaśnienia dla dziecka

  Dziecko może nie wiedzieć, czemu nie powinno ssać kciuka, dlatego niezbędne jest wyjaśnienie mu, że szkodzi to jego palcom, zębom – powoduje krzywy zgryz – może doprowadzić do rozwoju choroby poprzez przeniesienie wirusów do jamy ustnej. Jeżeli samodzielnie nie jest się w stanie udzielić szczegółowych informacji, dobrze jest zabrać malucha do dentysty, który powie, czym grozi ssanie kciuka.

 • Konsekwencja rodziców

  Nie można tylko od czasu do czasu mówić „nie ssij kciuka”. Reagować trzeba za każdym razem, kiedy palec malucha powędruje do ust. W przeciwnym razie dziecko nie będzie traktowało rodzicielskiej prośby z całkowitą uwagą.

 • Używanie gryzaka

  Używanie gryzaka

  Niektóre dzieci wkładają palec albo palce do ust w czasie ząbkowania. Żeby zastąpić palce i nie przyzwyczajać dziecka do ich wkładania między wargi dobrze jest podsunąć mu gryzak. Zastąpi ssanie kciuka, a do tego będzie masować dziąsła, obolałe w czasie wyrastania ząbków.

 • Odpowiednie pokarmy

  Odpowiednie pokarmy

  Dieta nie jest wcale bez znaczenia. Maluchom, które już rozpoczęły przyjmowanie innych pokarmów niż mleko, warto podawać twardsze produkty. Wspomogą one żuchwę, rozwój utrzymujących ją mięśni i często zmniejszą nadmierny odruch ssania.