Zakumaj.pl

Jak zaradzić brzydkiemu nawykowi, jakim jest ssanie kciuka?

3.0 (razem głosów: 1)
Jak zaradzić brzydkiemu nawykowi, jakim jest ssanie kciuka?

We wszystkich przypadkach brzydkich nawyków podstawą postępowania jest odpowiednia taktyka. Ssanie kciuka jest nawykiem silnie związanym z okresem płodowym. Tam w łonie mamy rozwijający się mały człowiek robił to bez żadnych przeszkód. I to miało swój cel, przygotowywał się tym samym do prawidłowego ssania pokarmu po przyjściu na świat i świetnie się w ten sposób uspokajał. Teraz, gdy jest już większy, nie wypada mu tego robić, ale to do nas, rodziców, należy wytłumaczenie mu tego i przede wszystkim powinniśmy mu pomóc.

 • Kojąca rozmowa

  Wytłumaczenie dziecku, dlaczego nawyk jest zły, z pewnością nie da od razu zamierzonego efektu, ale takie uświadomienie to pierwszy krok do sukcesu. Rozmowa musi odbyć się w spokojnej atmosferze i na pewno nie w momencie, gdy dziecko przeżywa jakiegoś rodzaju napięcie związane na przykład ze zmianą miejsca zamieszkania czy też pójściem do przedszkola.

 • Kolorowa wstążeczka

  Tasiemka w ulubionym kolorze malucha zawiązana wokół kciuka, który ssie dziecko, może stanowić świetne rozwiązanie w samokontroli.

 • Kalendarz z uśmiechami

  Kalendarz z uśmiechami

  Dobrze jest ustalić z dzieckiem formę nagrody za jego starania w pozbyciu się nawyku. Wzmocnieniu motywacji może posłużyć zaznaczanie w kalendarzu kolorowych uśmiechów w dniach, w których dziecko wykazywało dużo samodyscypliny. Po upływie z góry założonej liczby dni niech czeka na nie zasłużona nagroda.

 • Unikanie sprzyjających sytuacji

  Warto zastanowić się nad sytuacjami i okolicznościami, w których dziecko zwykle ssie kciuk. Spróbujcie wspólnie unikać ich bądź w miarę możliwości je ograniczyć. Zajęcia, która wymagają większej aktywności, zwykle pozwalają zminimalizować siłę nawyku.

 • Poszukaj wsparcia

  Specjalista spoza bezpośredniego otoczenia dziecka, typu pediatra czy stomatolog, często skuteczniej niż rodzice może przekonać dziecko do pozbycia się brzydkiego nawyku. Zrobi to z pewnością z wielkim wyczuciem problemu i z odpowiednią troską. Im wcześniej zwalczony zostanie nawyk, tym lepiej dla dziecka. Presja rówieśników to kolejny motywujący czynnik, który ma silny wpływ na dziecko, z tym że często wiąże się z poczuciem wstydu i złością.

 • Pochwała

  Pochwała

  Dziecko, które robi postępy i ma chęć walki z nawykiem, należy chwalić. Jeżeli odnosi choć malutkie, częściowe sukcesy, nie szczędźmy mu pochwał i komplementów. Dziecko staje się w ten sposób utwierdzone w przekonaniu, że robi dobrze, a rodzice są z niego dumni. Uskrzydlony maluch szybciej porzuci swoje utrapienie.