Proste sposoby odzwyczajania dziecka od butelki

Tak, jak trzeba oduczyć dziecko ssania smoczka, tak po pewnym czasie konieczne jest odzwyczajenie od butelki. Początkowo jest to wygodny i praktyczny pomysł, jednak w pewnym momencie maluch powinien przejść na stałe pokarmy oraz używanie sztućców. Aby dziecko nie miało opóźnień w tym względnie ani butelką nie psuło sobie zgryzu, najlepiej wcielić w życie kilka zasad.
Z dnia na dzień
Nie wszystkie dzieci są związane z butelką ścisłym związkiem. Niektóre piją z niej, ale nie muszą mieć jej ciągle przy sobie. W takiej sytuacji można odstawić butlę z dnia na dzień, oznajmiając pewnego dnia – najlepiej by dziecko miało wtedy dobry nastrój, nie było chore ani zmęczone – o poranku oznajmić, że maluch jest już tak duży, że może pić sam z kubka.
Woda zamiast soku
Jeżeli pomimo propozycji odstawienia butelki dziecko po pewnym czasie zaczyna marudzić, domagać się butelki i picia z niej, można spróbować je przechytrzyć. Należy nalać do butelki zwykłą wodę mineralną, niegazowaną i podać maluchowi z informacją, że soki, mleko, herbatę pija się z kubeczków. Z butelki można tylko wodę, ponieważ inne napoje są gęste i zatykają otwór. Mówiąc to, należy być konsekwentnym i jeżeli dziecko będzie domagało się ponownie innego napoju, trzeba powtarzać, że dostanie go, ale w kubku.
Wspólne zakupy
Dziecko chętniej zacznie popijać z kubka, jeżeli samodzielnie wybierze naczynie dla siebie. Planując zmianę z butelki na kubeczek, dobrze jest wybrać się wspólnie z dzieckiem na zakupy i pozwolić mu zadecydować. Będzie wtedy czuło, że kubek naprawdę jest jego, co tym samym będzie skutkowało większą chęcią popijania napojów właśnie z niego. Najlepiej wybrać dwa różne kubeczki, żeby maluch mógł zdecydować, który będzie dla niego wygodniejszy.
Czas butelką
Chcąc oduczyć dziecko picia z butelki, trzeba wziąć pod uwagę również czas, jaki dziecko spędza w jej towarzystwie. Dobrze jest ograniczyć miejsca posiedzeń z nią np. do jednego kawałka podłogi czy kolan rodzica i jeżeli dziecko będzie chciało się przemieścić, powiedzieć mu, że może to zrobić, ale bez butelki. Dla butelki jest jedno miejsce, za to z kubkiem może wędrować po całym domu.
Bezpieczeństwo i komfort
Rezygnacja z butelki jest dla dziecka dużym stresem. Nagle traci rzecz, do której było przywiązane i którą traktowało jak przyjaciela pozwalającego się uspokoić. Z tego powodu niezbędne jest w tym okresie zapewnienie dziecku komfortu, poczucia bezpieczeństwa oraz zastąpienie butelki czymś innym, np. pluszowym zwierzątkiem.