Zakumaj.pl

Sposoby na zachęcenie dziecka do picia wody

Sposoby na zachęcenie dziecka do picia wody

Dzieci nie przepadają za wodą, jednak jest ona najzdrowszym napojem, jaki mogą dostać. Oczywiście są dzieci, które nie mają problemu z popijaniem wody, jednak niektóre muszą być tego nauczone albo do tego przyzwyczajane. Aby proces ten przebiegł bezboleśnie, bez stresu i niepotrzebnych nerwów ze strony rodziców i dziecka, warto poznać sposoby na zachęcenie dziecka do picia wody oraz pokazanie mu, że jest lepsza niż gazowane napoje.

 • Dobry przykład rodzica

  Dobry przykład rodzica

  Dla dzieci, zwłaszcza najmłodszych, przykład rodzica jest najważniejszy. W związku z tym im częściej rodzic sięga po wodę mineralną zamiast kawy, herbaty, słodzonych napojów gazowanych, tym chętniej zrobi to dziecko. Samo mówienie „pij wodę” nie wystarczy, zwłaszcza jeżeli wbrew własnym słowom mama czy ojciec sami będą sięgali po inne napoje. Wówczas dziecko uzna, że woda wcale nie jest dobra albo że zdania rodziców nie trzeba specjalnie słuchać.

 • Dobry nawyk picia wody

  Dobry nawyk picia wody

  Do picia wody można dziecko przyzwyczaić, wyrabiając w nim nawyk sięgania właśnie po ten napój. Można to osiągnąć, stawiając przed dzieckiem niewielką szklankę wody podczas posiłku. Gdy już nauczy się ją wypijać powiększać objętość naczynia. Jednocześnie, wybierając się na spacer, dobrze jest wziąć ze sobą 2 buteleczki z wodą – jedną dla siebie, drugą dla dziecka – i nie dawać namówić się na kupowanie w parku słodkich napoi. Jest woda, więc należy pić wodę.

 • Woda zawsze pod ręką

  Wodę dobrze jest mieć pod ręką oraz przygotować w domu tak, aby dziecko miało do niej dostęp cały czas. Oznacza to posiadanie przy sobie – w czasie spaceru – wody o temperaturze ulubionej przez dziecko: zimnej lub ciepłej. W kuchni warto mieć ustawioną butelkę z wodą tak, aby dziecko mogło do niej sięgać. Przy butelce zawsze powinny stać szklanki lub kubeczki, żeby dziecko nie musiało ich szukać. To ułatwi przywyknięcie do popijania wody w chwilach pragnienia.

 • Woda ze smakiem

  Woda ze smakiem

  Przywykło się uważać, że woda nie ma smaku, choć nie jest to prawda. Każda woda smakuje inaczej, dlatego dobrze jest wypróbować kilka różnych, żeby dziecko znalazło coś dla siebie. Istnieją liczne serie wód mineralnych dla dzieci, które mają delikatniejszy smak. Do poprawy smakowej wody dobrze sprawdza się również cytryna, mięta albo owoce dodane do napoju.

 • Woda i zabawa

  Woda i zabawa

  Picie wody i uczenie przy tym, że woda jest dobra oraz warta popijania, można zmienić w zabawę. Dobrym pomysłem jest barwienie wody barwnikami spożywczymi, kolorowe kostki lodu albo urządzanie konkursów z wodą w roli głównej, czyli: picie wody na czas, zawody kto pierwszy wypije całą zawartość szklanki, dzięki czemu dziecko przywyknie oraz polubi jej smak.