Zakumaj.pl

Które witaminy są niezbędne dla niemowlaka?

Które witaminy są niezbędne dla niemowlaka?

Zmartwieniem mam, które chcą, żeby ich dzieci były zdrowe i dobrze się rozwijały, są witaminy. Czy dziecko ich potrzebuje, jak dużo oraz które dokładnie, to jedne z najczęściej zadawanych lekarzom pytań. Istotnie, najmłodsi już od urodzenia potrzebują dawki witamin. Dzieci karmione piersią otrzymują niezbędne składniki wraz z mlekiem matki, karmione z butelki – w gotowym mleku, jednak warto wiedzieć, które witaminy są dla malucha najważniejsze.

 • Witamina C

  Witamina C

  Na każdym etapie rozwoju człowieka organizm potrzebuje witaminy C. Niemowlęta również. Wzmacnia ona układ odpornościowy, chroniąc przed infekcjami, lecz nie tylko. Ma wpływ także na rozwój zębów oraz poprawę apetytu, więc szczególnie trzeba dostarczać ją niejadkom. Witamina C znajduje się zarówno w mleku matki, jak i w produktach, które dołączane są do diety dziecka w czasie przechodzenia na inny pokarm. Można ją znaleźć w truskawkach, porzeczkach, malinach, które mogą być dziecku podawane w formie soków owocowych lub przecierów.

 • Witamina A

  Witamina A

  Kolejną niezbędną witaminą jest witamina A. Ma ona istotne znaczenie zarówno dla ochrony dziecka przed infekcjami, jak i dla poprawnego rozwoju jego wzroku oraz mięśni gałki ocznej. Matczyne mleko posiada wystarczającą ilość tego składnika, jednak gdy dziecko przechodzi na inny pokarm niż mleko, najlepiej zdecydować się na produkty zawierające marchewkę.

 • Witamina K

  Witamina K

  Krzepnięcie krwi jest niezwykle istotne dla małego organizmu. Jeżeli jest poprawne, dziecko nie będzie cierpiało z powodu siniaków oraz ewentualnych krwawień. Mleko matki nie dostarcza jej tak wiele, jak potrzeba, dlatego w razie większych braków należy wspomóc niemowlę zaleconymi przez lekarza suplementami. Jednak warto wiedzieć, że zazwyczaj po przyjściu na świat dzieci dostają zastrzyk zawierający tę witaminę, dzięki czemu przez pewien czas nie musi być ona dodatkowo dostarczana.

 • Witaminy z grupy B

  Komplet witamin z grupy B, czyli B1, B2, B5, B6, B12 jest dla młodego organizmu bardzo ważny. Jest on w fazie prężnego rozwoju, kiedy część układów nadal się kształtuje, w związku z czym potrzebuje odpowiedniego budulca. Witaminy z grupy B wspomagają poprawny rozwój układu nerwowego oraz mózgu. Są odpowiedzialne za sprawne procesy myślowe, jak również za wytwarzanie hemoglobiny oraz przyswajanie żelaza i magnezu. Przez pierwsze pół roku ich dobrym źródłem jest przede wszystkim mleko matki.

 • Witamina D

  Witamina D

  Jedną z najważniejszych dla rozwoju dziecka witamin jest witamina D. Jest to jeden z tych składników, który jest wytwarzany przez organizm pod wpływem promieni słonecznych. Poza tym sposobem jest ona zapewniana dziecku w mleku matki oraz w mleku przygotowanym specjalnie dla dzieci, a następnie w innych produktach spożywczych, zwłaszcza w jajkach i nabiale.