Zakumaj.pl

Jak opanować emocje?

Jak opanować emocje?

Niekontrolowany wybuch emocji może nam naprawdę zaszkodzić. Jest groźny dla zdrowia, nie wpływa korzystnie na urodę i może popsuć skutecznie nasze relacje z ludźmi. Są miejsca i okoliczności, gdzie ujawnienie tego, co czujemy, jest zdecydowanie niewskazane. Dlatego trzeba się nauczyć kontroli emocji. Ponieważ nie zawsze jest to proste, warto znać parę skutecznych technik. Kilka sposobów radzenia sobie z emocjami prezentujemy w tym artykule.

 • Przywróć władzę lewej półkuli

  Emocje nie są produktem racjonalnej części naszego mózgu. Kiedy dochodzą do głosu, zostaje ona wyłączona i ma niewiele do powiedzenia. A my popełniamy błędy i mówimy rzeczy, których potem będziemy żałować. Kiedy rządzą silne emocje, trudno o rozsądny ogląd sytuacji i podejmowanie właściwych decyzji. Reagujemy odruchowo, według dawno zapisanych w naszej podświadomości wzorców emocjonalnych, których podłoża nie pamiętamy. Jest bardzo prosta technika, która może pomóc w takiej sytuacji. Kilka głębokich oddechów umożliwi nam zatrzymanie tej kolejki górskiej, którą właśnie podróżujemy. A teraz wracamy do świata, w którym się myśli, a nie płacze i krzyczy. Wystarczy policzyć do dziesięciu. Jeśli to za mało, to do stu. A odliczenie od stu do jedności uspokoi nas na pewno.

 • Ruch uspokaja

  Ruch uspokaja

  Nie możesz opanować gniewu i czujesz, że najchętniej swojemu rozmówcy byś porządnie przyłożył? Przerwij kłótnię i wyjdź z pokoju. Nie trzaskaj drzwiami, odreaguj, wychodząc na spacer. Szybki marsz po chwili cię uspokoi i będziesz mógł wrócić, by dokończyć przerwaną rozmowę. Ruch i świeże powietrze dodadzą ci energii i pomogą rozładować napięcie. Pamiętaj, że nie uzyskasz takiego efektu, sięgając po papierosa czy drinka. Nikotyna czy alkohol nie zlikwidują napięć, i choć wydaje ci się, że się uspokoiłeś, nadal jesteś zestresowany. Pod wpływem gwałtownych emocji nie można też siadać za kierownicą samochodu. Koncentracja jest wówczas gorsza, a w dodatku mamy skłonność do ryzykownych zachowań. Naciśnięcie pedału gazu nie rozwiąże twoich problemów, a może się tragicznie skończyć. Najgorszy scenariusz to wypicie drinka i szybka jazda samochodem, by odreagować pod wpływem prędkości. Jeśli masz ochotę na coś takiego, szybko oddaj komuś zaufanemu kluczyki, by nie doszło do nieszczęścia.

 • Odreaguj emocje

  Tłumienie emocji zdrowe nie jest. Napięcia pozostają w naszym ciele, a jeśli wybuchy emocji zdarzają się nam często, mogą stać się przyczyną problemów zdrowotnych. Ponieważ nie jest społecznie akceptowane zbyt bezpośrednie wyrażanie emocji, trzeba znaleźć odpowiednie miejsce i sposób ich odreagowania. Można śpiewać, krzyczeć, płakać, rzucać poduszkami, uderzać pięściami w materac – byle rozładować wściekłość i gniew. Jeśli nie masz takiej możliwości, odreaguj na siłowni albo w sali treningowej. Lepiej zająć się workiem treningowym niż narażać swoje ciało na skutki przewlekłych napięć, a z szefem boksować się przecież nie będziesz.

 • Zrelaksuj się

  Zrelaksuj się

  Jeśli jesteś człowiekiem wybuchowym i łatwo ulegasz emocjom, staraj się jak najczęściej relaksować. Można to robić w bardzo różnej formie, więc na pewno znajdziesz odpowiednią dla siebie. Jeśli nauczysz się wyciszać, łatwiej opanujesz się w trudnej sytuacji. Pomóc mogą ci masaże i relaksujące kąpiele oraz typowa relaksacja, polegająca na rozluźnianiu mięśni. Wspomagaj się słuchaniem muzyki relaksacyjnej. Możesz spróbować medytacji, ćwiczyć jogę albo tai-chi. Uspokaja również pływanie, jazda na rowerze, a nawet zwykły spacer. Bardzo skutecznie odstresowuje kontakt ze zwierzęciem, więc jeśli jesteś zbyt nerwowy, może odwiedź najbliższe schronisko i weź do domu psa albo kota. Domowe zwierzaki to wspaniali terapeuci.