Zakumaj.pl

Co należy zabrać ze sobą w góry?

Co należy zabrać ze sobą w góry?

Od tego, co ze sobą zabierzesz w góry, bardzo wiele zależy. Właściwy ubiór, ekwipunek i przygotowanie decydują nie tylko o tym, czy wyjazd będzie ciekawy i atrakcyjny, ale także o twoim bezpieczeństwie. Trudno podziwiać piękno gór, błądząc w nieznanym terenie i marznąc w cienkiej kurteczce, bez szansy na rozgrzanie się gorącą herbatą. A przecież odpowiednie przygotowanie mogłoby temu zaradzić!

 • Jaki ubiór należy przygotować na wyjazd w góry?

  Jaki ubiór należy przygotować na wyjazd w góry?

  Odpowiedni ubiór jest bardzo ważny podczas górskiej wycieczki. Pogoda w górach jest zmienna, należy być na to przygotowanym. Potrzebne są zarówno długie, jak i krótkie spodnie (nie dżinsy, po zmoknięciu długo schną i są sztywne), kurtka przeciwdeszczowa, polar, a także odpowiednia bielizna. Kiedyś nosiło się w górach bawełniane bluzki i flanelowe koszule oraz swetry z grubej wełny; dziś mamy bieliznę termoaktywną, polary i kurtki z goreteksu. Buty górskie mogą być tradycyjne, skórzane lub z nowoczesnych lekkich tworzyw. Ważne, żeby były wysokie (za kostkę), co chroni nogę przed skręceniem, i na odpowiedniej podeszwie, żeby nie ślizgać się na górskich ścieżkach (na przykład wibram). Unikać trzeba skarpet z włókien sztucznych, powodują pocenie się stóp i otarcia. Skarpety powinny być dwie, bawełniana i grubsza wełniana na wierzch. Dlatego buty w góry kupujemy o rozmiar większe.

 • Jaki ekwipunek należy ze sobą zabrać?

  Jaki ekwipunek należy ze sobą zabrać?

  Podstawowym elementem wyposażenia na wycieczce górskiej jest oczywiście plecak. Powinien mieć możliwość regulacji, dużo kieszeni zewnętrznych i wewnętrznych, paski umożliwiające zamocowanie na przykład karimaty czy bidonu. Plecak musi być wodoodporny. Wielkość plecaka dobiera się w zależności od potrzeb: albo duży plecak zawierający całą odzież i ekwipunek, albo mniejszy, przeznaczony na jednodniowe wycieczki. Objętość plecaka nie może być zbyt duża; jeśli sam nie możesz go założyć, z pewnością jest zbyt ciężki. Wędrówkę górską ułatwiają kije trekkingowe. Kupując, trzeba odpowiednio dobrać ich rozmiar.

 • Jakie wyposażenie jest przydatne w górach?

  Jakie wyposażenie jest przydatne w górach?

  W górach należy mieć ze sobą także bidon lub butelkę na wodę, termos, naczynia turystyczne (menażka, kubek) i sztućce. Przydatna może być lekka kuchenka turystyczna na gaz. Podczas wędrówek górskich koniecznie musisz mieć ze sobą wodę. W schroniskach można otrzymać wrzątek – możesz wziąć ze sobą w termosie gorącą herbatę na wycieczkę czy przygotować sobie posiłek z produktów instant. Dlatego warto mieć ze sobą zapas prowiantu.Pamiętaj także o przyborach do mycia i podstawowych kosmetykach (kremy z filtrem przeciwsłonecznym, szminka z wazeliną do ust, preparaty przeciw ukąszeniom owadów). Konieczna jest mała apteczka (podstawowe leki i środki opatrunkowe, w tym bandaż elastyczny), a także latarka. Warto wziąć ze sobą mapy, przewodnik i kompas.

Warto zapamiętać:

W górach wzywamy pomocy, używając sygnału dźwiękowego lub świetlnego sześć razy na minutę.

Ostrzeżenia:

Przed wyjazdem w góry, zwłaszcza jeśli nie jest to nasz zwykły sposób spędzania wolnego czasu, warto odwiedzić lekarza i skontrolować swój stan zdrowia. Pamiętać należy także o odpowiednim przygotowaniu kondycyjnym.

Wskazówki:

Warto przygotować sobie przed wyjazdem numery telefonów służb ratowniczych, na przykład Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – GOPR.