Zakumaj.pl

Co jest ciekawego w Saragossie?

Co jest ciekawego w Saragossie?

Saragossa znana jest w historii Polski przede wszystkim jako miejsce, w którym walecznością wykazywali się polscy żołnierze, zarówno w XIX, jak i XX wieku. Jednak nie powinna kojarzyć się jedynie z tym, ze względu na to, że znajdują się w niej zabytki i miejsca warte odwiedzenia. Historia miasta jest burzliwa i splatają się w niej hiszpańskie i arabskie losy, co w widoczny sposób rzutuje na wygląd samej miejscowości.

 • Bazylika Matki Bożej

  Bazylika Matki Bożej

  Tak piękny budynek jest rzadkością i bazylika Matki Boskiej na Kolumnie jest wyjątkowa zarówno przez swój wygląd, jak i przez możliwość bycia najstarszym sanktuarium maryjnym na świecie. Podobno kolumna, od której wzięła nazwę, to właśnie ta, na której Matka Boska objawiła się świętemu Janowi. Najciekawsze w wyglądzie bazyliki jest aż 11 kopuł oraz 4 wieże, co sprawia, że budynek wybija się ponad inne. Położona jest nad brzegiem rzeki, lecz można ją podziwiać praktycznie z każdego miejsca w mieście. Wybierając się na wycieczkę do Saragossy, nie powinno się ominąć tego niezwykle pięknego kościoła.

 • La Lonja

  La Lonja

  Giełda nie jest wymysłem naszych czasów, więc nikogo nie powinno dziwić, że już w renesansie powstawały budynki, w których się mieściła. W Saragossie również znajduje się taki i warto go odwiedzić, żeby obejrzeć go nie tyle z zewnątrz, co wewnątrz. Kolumny, reliefy i sklepienia, które można oglądać w budynku, są warte uwagi, więc chociaż sama giełda może wydawać się jednym z wielu wokół, wnętrze sprawia, że staje się miejscem wyjątkowym.

 • Pałac Aljaferia

  Pałac Aljaferia

  Saragossa słynie z wpływów mauretańskich, a ich najlepszy wyraz można znaleźć zazwyczaj w pałacach. Z tego powodu pałac Aljaferia, siedziba Kortezów Aragonii, czyli parlamentu lokalnego, jest jednym z ciekawszych zabytków Saragossy. Wybija się monumentalną konstrukcją, wieżami, a także bogatą i fantazyjną ornamentyką związaną z arabskimi czasami. Z tego powodu zachowały się tutaj piękny dziedziniec oraz meczet. Wszystko to wprowadza turystów w bajeczny świat i pozwala wyobrażać sobie czasy, kiedy po korytarzach pałacu spacerowały kobiety w kolorowych, powiewających szatach.

 • Most de Piedra

  Most de Piedra

  Mosty są dumą wielu miast, których czasy sięgają średniowiecza, a nawet i dalej. Możliwość dostania się do miasta, handel, odwiedzanie miast przez władców, pozwalało na rozwijanie się miasta do rozmiarów metropolii, jak na ówczesne czasy. Siedmiołukowy most nad Ebro, rzeką płynącą tuż przy Saragossie, uzupełnia w piękny sposób wygląd miasta i reszty budynków, które można podziwiać. Po moście z przyjemnością można spacerować, podziwiać widoki, robić zdjęcia i wędrować powoli brukowanymi uliczkami do którejś z kawiarni, które ozdabiają miejskie kamienice.