Zakumaj.pl

Jak dbać o pluszowe zabawki?

Jak dbać o pluszowe zabawki?

Większość z nas ma w swoim domu jakieś pluszowe zabawki – pamiątki po naszym dzieciństwie i zabawki naszych dzieci, prezenty od bliskich i kolegów, a nawet reklamówki, często o dużej wartości emocjonalnej. Całe to towarzystwo zbiera kurz i nie zawsze korzystnie wygląda. A może być inaczej. Z naszego artykułu dowiesz się, jak dbać o pluszowe zabawki.

 • Co nie służy naszym pluszakom

  Najbardziej szkodliwe dla pluszowych zabawek są: zbyt suche powietrze, wilgoć i słońce. Powietrze zbyt wilgotne lub zbyt suche może spowodować odkształcenie się materiału, z którego wykonana jest zabawka. Utraci ona wtedy swój właściwy kształt, zdefasonuje się. Dlatego nie przechowujmy pluszaków w pobliżu kaloryfera czy parującego nawilżacza powietrza. To może im zaszkodzić. Nie wystawiajmy ich również bezpośrednio na słońce, na przykład na parapecie. Spłowieją wtedy, gdyż tkaniny się odbarwią. Zabawki źle przechowywane mogą z kolei zostać zniszczone przez mole. Nie należy także dawać ich psu do zabawy – chyba że chcemy się ich pozbyć.

 • Jak czyścić pluszowe zabawki?

  Przede wszystkim trzeba je odkurzyć. Użyć należy najmniejszej mocy ssania i miękkiej szczoteczki. Podczas odkurzania trzeba uważać na drobne elementy przyszyte do zabawek – koraliki będące oczkami czy noskami pluszowych zwierzątek oraz ich ubranka. Silny prąd powietrza w odkurzaczu może je oderwać i zgubią się, a zabawka nie będzie już kompletna. Dlatego przed czyszczeniem warto sprawdzić, czy coś nie trzyma się na jednej nitce i ewentualnie to przyszyć. Jeśli mimo odkurzania zabawka jest nadal brudna, należy ją wyczyścić na mokro. Przygotuj miskę ciepłej (ale nie gorącej) wody z mydłem, dwie szmatki i grzebień. Szmatkę wypłucz w wodzie i dobrze wyciśnij, a następnie oczyść nią plusz. Często płucz szmatkę. Po oczyszczeniu zabawki starannie wytrzyj ją suchą szmatką, a na koniec delikatnie wyczesz plusz grzebieniem. Jeśli zabawka jest w jakimś miejscu uszkodzona albo pokrycie nieco się wytarło, można to zamaskować, zakładając jej ubranko (o ile takie rozwiązanie da się zastosować).

 • Jak wyeksponować pluszowe zabawki?

  Jak wyeksponować pluszowe zabawki?

  Pluszaki bardzo dobrze będą się prezentowały na półce albo w witrynie, koniecznie za szkłem, żeby się nie kurzyły. Oprócz ładnie ułożonych zabawek warto umieścić tam jeszcze miseczkę z płatkami kwiatów, kuleczki nasączone olejkiem zapachowym albo saszetkę z lawendą. Może też być kilka małych ozdobnych mydełek, bez opakowań, w stylowym koszyczku. Te zapachowe dodatki są po to, żeby mole nie zjadły naszych ukochanych pamiątek.

 • Jak przechować pluszowe zabawki?

  Jeśli nie mamy miejsca na ładne wyeksponowanie zabawek, a nie chcemy się ich pozbywać, trzeba je przechować na pawlaczu lub na strychu. Piwnica nie będzie dla nich miejscem najlepszym, gdyż nawet w suchej piwnicy przejdą zapachem stęchlizny. Oczyszczone i naprawione pluszaki umieszczamy w czystym kartonowym pudle. Każdą zabawkę warto owinąć w czystą szmatkę, świetnym rozwiązaniem będą małe ręczniczki lub poszewki na jaśki, ewentualnie biała bibułka. Do pudła z maskotkami wkładamy jeszcze saszetki zapachowe lub pachnące mydełka – i gotowe.

Wskazówki:

Jeśli chcesz upewnić się, że futro starego pluszowego misia nie zawiera kolonii roztoczy, po oczyszczeniu maskotki włóż ją na dobę do zamrażarki. To wyeliminuje niepożądanych lokatorów.