Zakumaj.pl

Jak wykonać prostą pacynkę?

4.0 (razem głosów: 1)
Jak wykonać prostą pacynkę?

Pacynka, czyli kukiełka nakładana na rękę i poruszana palcami, to wspaniała zabawka. Można wykorzystać taką lalkę do wspólnej zabawy z dzieckiem w teatr. Rozwija to kreatywność dziecka i daje mu wiele radości. Zamiast kupować gotowe kukiełki, można je przygotować samodzielnie, dostosowując do potrzeb i zainteresowań naszej pociechy.

 • Przygotowujemy projekt

  Przygotowujemy projekt

  Zanim powstanie nasza pacynka, należy przygotować projekt. Najlepiej narysować go na arkuszu brystolu. Projektując kukiełkę, trzeba uwzględnić rozmiar dłoni (w tym długość palców) osoby, która będzie nią poruszać. Trzeba także pamiętać, że wysokość pacynki nie może być większa niż odległość mierzona od czubka naszego palca wskazującego do łokcia. Kształt kukiełki powinien być jak najprostszy. W projekcie warto uwzględnić nie tylko kształt lalki, ale także elementy jej stroju, kolory, ewentualne dodatki, a także szczegóły twarzy (lub pyszczka, jeżeli przygotowujemy pacynkę – zwierzątko).

 • Przygotowujemy materiały

  Przygotowujemy materiały

  Korpus kukiełki wykonujemy z nieco grubszego, ale elastycznego materiału, na przykład flaneli albo sztucznego futerka. Można wykorzystać na przykład zużyty ręcznik frotte. Łatwo ozdobić kukiełkę kawałkami filcu, guzikami, koralikami czy koronką albo kawałkami kolorowej tasiemki. Aplikacja i haft również będą doskonałą ozdobą naszej lalki. Można także wykorzystać kolorową włóczkę, chociażby na czuprynę naszej pacynki.

 • Wycinamy korpus pacynki

  Kiedy projekt jest już gotowy, wycinamy go z brystolu. Dwa kawałki materiału, z którego uszyjemy pacynkę, składamy prawą stroną do siebie. Teraz do materiału przykładamy wykrój (należy pozostawić niewielki margines na zszycie) i przypinamy go szpilkami, a następnie wycinamy. Po wycięciu usuwamy szpilki.

 • Ozdabianie pacynki

  Ozdabianie pacynki

  Naszywamy teraz na naszą pacynkę wszystkie elementy dekoracji – oczy, włosy, elementy ubrania, dodatki. Jeśli mamy zamiar coś wyhaftować albo naszyć aplikację, powinniśmy zrobić to teraz. Po zszyciu kukiełki będzie to znacznie trudniejsze.

 • Zszywanie pacynki

  Kiedy naszyliśmy już na naszej kukiełce wszystkie zaplanowane elementy, możemy ją zszyć. Układamy obie części lalki prawą stroną do wewnątrz i zszywamy po lewej stronie. Zanim zeszyjemy, należy przypiąć je starannie szpilkami, by się nie przesunęły, a następnie sfastrygować. Potem zszywamy na maszynie albo ręcznie. Nie zaszywamy spodu lalki, gdyż tamtędy będziemy wkładać dłoń, by nią poruszać.

 • Prace wykończeniowe

  Kiedy już zszyjemy naszą pacynkę, należy ją odwrócić z powrotem na prawą stronę. Drobne elementy mogą się nie odwrócić, dlatego trzeba je delikatnie wypchnąć, tak by nie przeciąć szwu. Lepiej nie robić tego czubkiem nożyczek albo noża. Najlepiej wykorzystać niezaostrzony koniec ołówka. Kiedy lalka będzie już odwrócona na prawą stronę, trzeba jeszcze obrębić dół, aby się nie strzępił.