Zakumaj.pl

Rozwiązywanie sudoku – główne zasady

Rozwiązywanie sudoku – główne zasady

Sudoku jest łamigłówką, która rozwija logiczne myślenie, kojarzenie, skupienie uwagi i przewidywanie. Tę wspaniałą i prostą grę wymyślili Japończycy i szybko rozpowszechniła się ona na całym świecie. Uzupełnianie brakujących cyfr diagramu składającego się z 81 pól przy konieczności zachowania określonych dla gry reguł stymuluje rozwój intelektualny i nadaje się dla osób w różnym wieku. Stopień trudności może być różny, od plansz przeznaczonych dla początkujących po naprawdę bardzo trudne. Zasady rozwiązywania tej łamigłówki prezentujemy w tym artykule.

 • Na czym polega sudoku?

  Na czym polega sudoku?

  Plansza do sudoku (wariant podstawowy) składa się z 9 wierszy oraz 9 kolumn, co daje łącznie 81 pól. Jest podzielona grubszymi liniami na dziewięć kwadratowych obszarów zawierających po 9 pól. Część pól diagramu wypełniona jest cyframi od „1” do „9”. Pozostałe pola należy uzupełnić w taki sposób, aby cyfry nie powtarzały się w żadnej kolumnie, wierszu ani w wydzielonych mniejszych obszarach obejmujących po 9 pól.

 • Rozwiązywanie sudoku – krok pierwszy

  Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z sudoku, powinniśmy wybrać planszę na podstawowym poziomie. Rozwiązanie takiej łamigłówki nie będzie bardzo trudne, ponieważ na takiej planszy umieszczonych jest sporo cyfr. Dopiero po opanowaniu poziomu podstawowego powinno się przejść do trudniejszych plansz.

 • Rozwiązywanie sudoku – krok drugi

  Obejrzyj starannie planszę. Zwróć uwagę, w którym rzędzie, kolumnie lub kwadracie wpisano najwięcej cyfr. Pracę zaczniesz właśnie od tego miejsca.

 • Rozwiązywanie sudoku – krok trzeci

  Zacznij pracę od wybranego rzędu, kolumny lub kwadratu. Zobacz, które cyfry już tam występują, a których brakuje. Zacznij od pierwszej brakującej cyfry. Na przykład w danym wierszu brakuje cyfr „3”, „5” oraz „8”, a więc najpierw przyjrzysz się trójce. Sprawdź, czy nie występuje ona w odpowiedniej kolumnie ani kwadracie. Jeśli cyfra „3” nie powtarza się, możesz ją wpisać. Jeśli już występuje, sprawdź kolejną cyfrę, czyli „5”. W ten sposób uzupełnisz część diagramu.

 • Rozwiązywanie sudoku – krok czwarty

  Rozwiązywanie sudoku – krok czwarty

  Ponownie obejrzyj diagram i wybierz rząd, kolumnę lub kwadrat, w którym jest najmniej pozycji do uzupełnienia. Pracuj tak jak poprzednio. Wkrótce uzupełnisz cały diagram.

 • Rozwiązywanie sudoku – krok piąty

  Rozwiązywanie sudoku – krok piąty

  Na poziomie podstawowym wypełnianie pustych miejsc jest dosyć proste. Gdy już opanujesz tę metodę, przejdziesz do bardziej zaawansowanych plansz i potrzebne będą inne techniki. Warto je poznać, korzystając z poradnika sudoku, na przykład na stronie www.sudoku.org.pl. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych porad na temat sudoku, a także programy do rozwiązywania tej łamigłówki.