Zakumaj.pl

Jak dobrze roztapiać czekoladę?

Jak dobrze roztapiać czekoladę?

Czekolada jest częstym dodatkiem do wielu deserów. Najczęściej jest to czekolada płynna, roztopiona. Proces topienia powinien być przeprowadzony w określony sposób, żeby nie doprowadzić do jej przypalenia. Aby wiedzieć, jak poprawnie to zrobić, warto przeczytać poniższy artykuł i cieszyć się później doskonałym smakiem czekolady i całego deseru.

 • Czekolada do topienia

  Czekolada do topienia

  Przed przystąpieniem do topienia należy przygotować odpowiednią czekoladę. Odpowiednią, czyli dobrej jakości, deserową albo półsłodką. Wybrany produkt pokroić albo połamać na mniejsze kawałki. Topienie czekolady w całości jest znacznie bardziej czasochłonne, dlatego lepiej go unikać i siekać na mniejsze fragmenty.

 • Topienie w mikrofalówce

  Topienie w mikrofalówce

  Pierwszym sposobem roztopienia czekolady jest topienie jej w mikrofalówce. W tym celu posiekaną czekoladę należy przełożyć do żaroodpornej miski i włożyć ją do urządzenia. Ustawić mikrofalówkę na 1 minutę i odczekać, zanim się nie podgrzeje. Po tym czasie wyjąć miskę z mikrofalówki, zamieszać czekoladę i włożyć ją ponownie do mikrofalówki, tym razem na 20 sekund. Po tym czasie znowu wymieszać, a następnie ponownie wkładać do mikrofalówki, podgrzewając chwilę. Zakończyć proces, kiedy czekolada będzie całkowicie płynna, bez grudek.

 • Topienie nad parą

  Topienie nad parą

  Popularnym sposobem jest topienie czekolady nad parą, w tzw. kąpieli wodnej. Żeby zastosować ten sposób, trzeba przygotować garnek i wlać do niego kilka centymetrów wody. Postawić tak przygotowane naczynie na piecu. Woda powinna zacząć parować – para powinna być dobrze widoczna.Czekoladę – również połamaną – przełożyć do miski odpornej na ciepło, po czym postawić miskę na garnku, poddając działaniu pary wodnej. Od czasu do czasu zawartość miski należy zamieszać, żeby czekolada szybciej osiągnęła oczekiwaną konsystencję. Roztapianie czekolady na parze nie jest czasochłonne, a bywa łatwiejsze od roztapiania czekolady w mikrofalówce. Nie wymaga to ciągłego wkładania i wyciągania miski, by mieszać słodycze. Trzeba tylko pilnować, żeby nie przesadzić z podgrzaniem słodkiej masy.

 • Wykorzystanie topionej czekolady

  Wykorzystanie topionej czekolady

  Gdy czekolada jest roztopiona, można przejść do jej wykorzystania. Należy zrobić to, póki jest ciepła, gdyż tylko wtedy przyniesie oczekiwane efekty, np. zabarwi ciasto. Czekoladą można ubarwiać czekoladowe wypieki, kremy, masy albo ozdabiać desery z bitej śmietany.