Zakumaj.pl

Jak nauczyć się mówić „nie”?

Jak nauczyć się mówić „nie”?

Popularne powiedzenie mówi, iż jeśli posiadamy miękkie serce, powinniśmy mieć twarde… nerwy. Osoby, które chcą dla całej reszty jak najlepiej i nie potrafią odmawiać, bardzo często spotykają się z największymi przykrościami. Jest to postawa wykorzystywana przez innych ludzi i nie można się łudzić, iż mając serce na dłoni, zostaniemy za to wynagrodzeni. Czasem nie można zgadzać się na wszystko i konieczna jest grzeczna, acz stanowcza odmowa. W innym wypadku stracimy pewność siebie i będziemy mieć do siebie coraz więcej pretensji. A trzeba mieć świadomość, że jeśli raz się na coś zgodzimy, to później bardzo ciężko się będzie z tego wycofać. Jak nauczyć się mówić „nie”?

 • Pomyśl o sobie

  Pomyśl o sobie

  Jednorazowe poświęcenia to ładne uczynki, jednak nie możesz za każdym razem przekładać dobra innych nad swoje własne. Dlaczego szczęśliwymi mają być wszyscy wokół, z wyjątkiem ciebie? Pamiętaj, że twoje szczęście jest równie ważne i nie pozwól się zepchnąć do roli dobrej ciotki, która zawsze zrezygnuje z własnego życia, by pomóc w życiu innym. Masz prawo do tego, by się sprzeciwić, a już w szczególności wtedy, gdy robisz coś wbrew sobie i mogłabyś na tym ucierpieć. Nie daj sobie wmówić, iż jest to egoizm. Egoizmem jest prosić cię o coś, co wymaga od ciebie nazbyt dużych poświęceń.

 • Zaproponuj inne rozwiązanie

  Zaproponuj inne rozwiązanie

  Pomoc nie zawsze musi wiązać się ze ślepym wykonaniem przysługi, o jaką jesteś poproszona. Czasem możesz zaproponować kompromisowe rozwiązanie, które będzie dobre dla każdej ze stron, lub wymyślić coś, co pomoże ci wywinąć się z danej sytuacji. Nie daj się zaszantażować i nie wierz we wszystko, co mówią ci ludzie. Wiedząc, iż masz miękkie serce, wiele osób będzie prosić cię o nazbyt śmiałe propozycje, nie zważając na twoje dobro. Nie zgadzaj się na wszystko w przypływie litości, tylko zawsze poproś o czas do namysłu. Ma to dwie korzyści. Po pierwsze, będziesz mogła przemyśleć, czy rzeczywiście jest potrzeba, być musiała interweniować, a jeśli nie, to znajdziesz argument, którym odmówisz. Od razu podkreślę, że wcale nie musisz go mieć, możesz się na coś nie zgadzać bez podania przyczyny. Druga sprawa, że prosząc o czas, obronisz się przed nieuczciwymi prośbami. Nie każdemu starczy tupetu, by przycisnąć cię po raz kolejny, gdy mu odmówisz po pewnym czasie. Jeżeli odmówisz natychmiast, na pewno zostaniesz przyciśnięta.

 • Przedstaw swoje położenie

  Jak każdy, masz prawo oczekiwać szacunku i takiegoż samego traktowania. Każda twoja odmowa powinna być uszanowana. Jeżeli jednak wciąż czujesz presję i osoba, której odmówiłaś, ciągle atakuje lub stara się wzbudzić litość, to musisz zareagować stanowczo. W żadnym przypadku nie przepraszaj za to, iż nie możesz jej pomóc, szczególnie wtedy, gdy prośba jest bezczelna. Zamiast tego wytłumacz, iż zostałaś postawiona w niezręcznej sytuacji i mimo sympatii wobec tej osoby, nie możesz zgodzić się na jej zachowanie oraz próbę szantażu. Powiedz, że naprawdę przemyślałaś całą sytuację, a twoja decyzja jest ostateczna.