Zakumaj.pl

Sposoby unikania bólu pleców przy pracy na komputerze

Sposoby unikania bólu pleców przy pracy na komputerze

Praca przy biurku lub długie przesiadywanie przed komputerem w tej samej pozycji mogą być przyczyną bólów kręgosłupa. Najpierw niewielkich, potem nasilających się, które sprawiają dyskomfort zarówno w czasie siedzenia, jak i innych czynności. Wykonując pracę, która naraża na takie przypadłości, trzeba dbać o kręgosłup szczególnie pieczołowicie.

 • Odpowiednie siedzenie

  Odpowiednie siedzenie

  Podstawą w pracy przy biurku jest posiadanie odpowiedniego fotela lub krzesła. Odpowiedniego, czyli takiego, które nie powoduje bólu w czasie siedzenia, ma wygodne, wysokie oparcie oraz miejsce, żeby oprzeć łokcie – minimalizuje to ból karku i ramion. Ważna jest również odpowiednia wysokość siedzenia. Gdy fotel będzie ustawiony za wysoko, wówczas będzie się zmuszało kręgosłup do przyjmowania nienaturalnej pozycji, gdy za nisko – będzie się czuło ból rąk i nadwyrężenie ramion. Warto przyjąć zasadę 90 stopni – stopy na podłodze, kolana pod kątem prostym, uda równolegle do podłogi, a łydki prostopadle do niej. Dzięki takiej pozycji zminimalizuje się wystąpienie bólu.

 • Rozciąganie kręgosłupa

  Rozciąganie kręgosłupa

  Drobne ćwiczenia, czasami nie wymagające nawet wstania z fotela, są niezbędne. Pozwala to na zminimalizowanie bólu i rozwoju zwyrodnienia kręgosłupa. Do ćwiczeń, które nie wymagają wstawania, należy rozciąganie kręgosłupa. Jest proste i przydatne, a zmęczonym plecom przynosi ulgę. Należy na chwilę przestać się opierać, usiąść mocno tak, żeby poczuć pośladki i wyciągnąć ręce w górę, tak jakby chciało się unieść, chociaż bez wstawania. Jeżeli poczuje się ból lub dyskomfort, trzeba od razu przestać – ćwiczenie ma pomóc, a nie zaszkodzić. Dzięki temu kręgosłup rozciągnie się i odczuje zmianę położenia.

 • Ćwiczenie ramion i rąk

  Ćwiczenie ramion i rąk

  Unieruchomione w jednej pozycji ramiona i ręce również powodują ból oraz są narażone na liczne choroby. W przypadku rąk, najczęściej pojawia się bolesny zespół cieśni nadgarstka. Aby nie utrzymywać rąk cały czas w jednej pozycji, warto wykonać co godzinę ćwiczenie dobre dla ramion oraz dla całego kręgosłupa. Należy oprzeć się wygodnie o fotel i wyciągnąć ręce przed siebie, a następnie spleść palce, odwracając wewnętrzną stronę dłoni na zewnątrz. Tak przygotowane dłonie trzeba wyciągać mocno przed siebie, rozciąga to zarówno ramiona, jak i ręce. Ćwiczenie można powtarzać dwa razy przez 15 sekund.

 • Zabezpiecz odcinek lędźwiowy

  Zabezpiecz odcinek lędźwiowy

  Na ból dolnego odcinka pleców, odcinka lędźwiowo-krzyżowego, narzeka najwięcej osób. Wynika to zazwyczaj nie tylko ze złego siedzenia, ale przede wszystkim z braku podparcia placów w tym miejscu. Najlepiej zakupić fotel, który będzie posiadał delikatne podparcie w tym miejscu, lecz jeśli nie posiada się takiego, można włożyć pod plecy poduszkę albo zrolowany koc lub ręcznik. Jest to niewielki, prosty zabieg, który pozwala na zabezpieczenie najwrażliwszej części kręgosłupa.