Jak pozbyć się nadwrażliwości zębów?
Jak pozbyć się nadwrażliwości zębów?
Nadwrażliwość zębów jest częstym problemem, chociaż występuje w różnym natężeniu. Zazwyczaj nie jest niebezpieczna, chyba że wywołuje ją próchnica, wówczas jest ona konieczna do wyleczenia. Sama nadwrażliwość to przede wszystkim uczucie kłucia lub przeszywający ból w momencie zjedzenia czegoś gorącego, zimnego, kwaśnego, a czasami również w kontakcie z chłodnym powietrzem. Przypadłość ta powoduje dyskomfort i znacznie uprzykrza spożywanie niektórych produktów, zwłaszcza lodów, więc warto pilnować, aby nie doszło do jej pogłębienia.
Odpowiednie mycie zębów
Mycie zębów nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Nieodpowiednie szczotkowanie naraża niektóre miejsca na zbyt intensywne mycie, a korzenie zębów na przesadne odsłonięcie. Żeby tego uniknąć, lepiej zmienić sposób szczotkowania z poziomego na pionowy, czyli od dziąsła po koronę zęba. Dzięki temu uniknie się podrażnień w newralgicznych miejscach. Warto także pamiętać o niemyciu zębów zaraz po posiłku. Po jedzeniu szkliwo jest osłabione, więc szorowanie szczoteczką może je naruszyć i doprowadzić do pogłębienia się nadwrażliwości. Do mycia dobrze jest wybierać szczoteczki miękkie, które nie podrażniają dziąseł.
Przydatna sól
Sól nie raz okazuje się przydatna w czasie domowych zabiegów kosmetycznych i pielęgnacyjnych. Pomaga również przy nadwrażliwości zębów. Bardzo drobno zmieloną sól należy wcierać delikatnie w dziąsła. Jeżeli nie posiada się na nich żadnych ran, nie powinien być to nieprzyjemny zabieg. Jest natomiast skuteczny, ponieważ sól wspomaga ukrwienie dziąseł, wzmacnia je i tym samym zmniejsza, a nawet usuwa w całości objawy nadwrażliwości.
Soda oczyszczona
Zaraz po soli, soda oczyszczona jest jednym ze skuteczniejszych specyfików, które mogą usunąć objawy nadwrażliwości zębów. Można z niej wykonać płukankę na nadwrażliwe zęby. Trzeba wymieszać 1/4 szklanki wody z 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej i płukać tym roztworem zęby. Można robić to po każdym myciu zębów, a mieszankę najlepiej przygotowywać świeżą.
Płyny do zębów
Gdy pojawiają się pierwsze objawy nadwrażliwości zębów, warto od razu zaopatrzyć się w płyn do płukania jamy ustnej, jeśli wcześniej się go nie stosowało. Można go stosować po każdym myciu, a także aby odświeżyć oddech. Dociera on w zakamarki ust i zębów, do których szczoteczka nie potrafi trafić. Wypłukuje bakterie i chroni zęby przed działaniem kwasów. Gdy nie ma się pod ręką płynu ze sklepu, można skorzystać z wody z 2 łyżkami soli, która ma takie same właściwości.
Środki ostrożności
Zanim objawy nadwrażliwości nie zmniejszą się lub nie znikną, warto stosować środki ostrożności. Należy do nich zmniejszenie spożywania potraw gorących, zimnych i kwaśnych, które mogą wywoływać podrażnienia, picie zimnych napojów przez słomkę, dzięki czemu chłodne picie nie dotyka zębów i regularnie sprawdzać stan jamy ustnej u dentysty. Nadmiar kamienia również bywa przyczyną problemów z nadwrażliwością. Gdy jest go za dużo, dentysta przeprowadzi jego usuwanie.