Zakumaj.pl

Jak pozbywać się zgagi w czasie ciąży?

Jak pozbywać się zgagi w czasie ciąży?

Rzadko ciąża przebiega bez dodatkowych dolegliwości. Mdłości, anemia, częste oddawanie moczu, problemy skórne oraz zgaga to jedne z częstszych przypadłości, które nękają przyszłe matki. Chociaż wszystkie są uciążliwe, bardzo często to zgaga daje się najbardziej we znaki, ponieważ potrafi męczyć przez kilka godzin. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że w ciąży możliwość stosowania leków na zgagę jest ograniczona.

 • Przyczyny zgagi w ciąży

  Przyczyny zgagi w ciąży

  Tak jak wszystko, co dzieje się w ciąży, tak i zgaga w trakcie jej trwania jest związana z działaniem hormonów na kobiece ciało. Nie jest to bezpośrednia przyczyna, lecz wynik tego, że w organizmie jest dużo progesteronu, odpowiedzialnego za umożliwienie przyjęcia komórki jajowej przez ściankę macicy. Powoduje to również, że zwieracz przełyku staje się luźniejszy i nie zamyka odpowiednio ujścia między przełykiem a żołądkiem, z którego jedzenie nie powinno się wydostawać. W miarę wzrostu dziecka i tym samym macicy, naciska ona na żołądek, wysuwając jedzenie z powrotem do przełyku. Przez to pojawia się uczucie pieczenia, wywołane kwasami żołądkowymi, niesmak w ustach oraz tzw. bulgotanie w żołądku, a nawet wymioty.

 • Pomocne migdały

  Pomocne migdały

  Aby pozbyć się zgagi i nie zaszkodzić sobie ani dziecku, warto sięgać po domowe sposoby. Jednym z nich są migdały. Jeżeli nie ma się uczulenia na ten rodzaj orzechów, warto sięgnąć po kilka łuskanych migdałów. Dzięki posiadanemu przez nie odczynowi zasadowemu kwasy żołądkowe ulegają zobojętnieniu i wraca równowaga w układzie pokarmowym. Jest to nie tylko skuteczny sposób, ale i zdrowy.

 • Skuteczne siemię lniane

  Siemię lniane jest znane ze swojego dobrego wpływu pokarmowego. Jest zdrowe i nie wpływa negatywnie na dziecko w żadnym okresie jego rozwoju, więc jest bezpieczne dla kobiet w ciąży. Niweluje również nieprzyjemne objawy zgagi. Wystarczy, że zaleje się 1 łyżeczkę siemienia 1/2 szklanki wrzątku i pozostawi do ostygnięcia. Kiedy ziele ma już odpowiednią temperaturę, wówczas należy je wypić, najlepiej na noc. Żeby zabieg był całkowicie skuteczny, warto powtarzać go codziennie przez cały tydzień.

 • Woda i ocet

  Woda i ocet

  Jako skuteczny środek na zgagę w czasie ciąży polecany jest również ocet jabłkowy z wodą i miodem. Środek ten powinno się stosować, gdy tylko pojawią się oznaki zgagi. Należy wtedy nalać do szklanki ciepłej wody i dodać 1 łyżeczkę miodu oraz 1 łyżeczkę octu jabłkowego, wymieszać i wypić. Dodatkową zaletą tego sposobu są lecznicze właściwości miodu oraz dobroczynne działanie octu jabłkowego na włosy, skórę i paznokcie.

 • Mleko i maślanka

  Sprawdzonym sposobem na zgagę w ciąży jest również nabiał. Gdy męczy zgaga, należy wypić 1 szklankę maślanki naturalnej lub 1 szklankę mleka o zawartości tłuszczu maksymalnie 1,5%. Działa to nie tylko orzeźwiająco na przełyk, zwłaszcza gdy napój jest chłodny, ale również na kwasy żołądkowe, które uspokajają się pod wpływem składników zawartych w mleku.