Zakumaj.pl

Jak przyspieszyć zajście w ciążę?

4.2 (razem głosów: 5)
Jak przyspieszyć zajście w ciążę?

Zazwyczaj podczas pierwszych lat związku czy małżeństwa pary raczej starają się ograniczać możliwość zajścia w ciążę i sięgają po naturalne, mechaniczne i farmakologiczne środki antykoncepcyjne. Jednak dla większości par przychodzi w końcu taki moment, że zarówno kobieta, jak i mężczyzna są gotowi na rodzicielstwo i rozpoczynają starania o dziecko. Niewielu z nich wie, że można naturalnie zmaksymalizować szansę zajścia w ciążę. Poniższe sposoby mogą w tym pomóc.

 • Odpowiednia dieta

  Odpowiednia dieta

  Cynk pomaga w produkcji spermy i w podtrzymywaniu żywotności plemników, dlatego też mężczyźni powinni zadbać o dietę bogatą w ten pierwiastek. Jeśli planujecie ciążę, mężczyzna powinien jeść dużo jajek, chudego mięsa oraz ryb. Natomiast, według naukowców, u kobiet to herbata zwiększa szansę zajścia w ciążę.

 • Odstawienie używek

  Planowaniu potomstwa nie sprzyjają używki. Oboje więc postarajcie się zerwać z nałogami i ograniczcie liczbę wypalanych papierosów i ilość wypijanej kawy. Nie można przesadzać przede wszystkim z kofeiną. Jeśli jesteś bardzo aktywną kobietą, też musisz uważać. Niski procent tkanki tłuszczowej nie pomoże ci w zajściu w ciążę.

 • Zadbaj o komfort narządów rozrodczych

  Mężczyźni nie powinni doprowadzać do przegrzania jąder, gdyż wtedy drastycznie spada wytwarzanie plemników. Powinni pamiętać także o luźnej bieliźnie. Dobrze więc jest zamienić obcisłe slipy na bokserki i luźne spodnie. Radzi się również unikać sportów, których uprawianie mogłoby doprowadzić do uszkodzenia jąder, np. jazdy na rowerze.

 • Obserwuj ciało

  Obserwuj ciało

  Najlepszym momentem na zajście w ciążę jest dzień kobiecej owulacji. Naucz się więc obserwować swoje ciało, aby móc wyliczyć dni płodne. Jeśli twój cykl miesięczny trwa około 28 dni, to owulacji możesz się spodziewać między 13 a 15 dniem. Pamiętaj też, że żywotność plemników jest dłuższa od żywotności komórki jajowej, dlatego dobrze rozpocząć starania o dziecko nawet trzy dni przed oszacowanym dniem owulacji.

  Jeśli chcesz mieć pewność, możesz użyć testu owulacyjnego, który wykryje poziom hormonu luteinizującego w moczu. Pojawia się on na około dobę przed owulacją.

 • Rozmowa z ginekologiem

  Rozmowa z ginekologiem

  Najlepszych porad udzieli ci oczywiście specjalista. Jeśli masz swojego zaufanego ginekologa, udaj się do niego i zapytaj, jak zwiększyć szansę zajścia w ciążę. Lekarz rozpatrzy twój indywidualny przypadek i wyda specjalne zalecenia, jak chociażby przyjmowanie odpowiednich witamin. Dodatkowo, jeśli korzystałaś z antykoncepcji hormonalnej, powinnaś odstawić tabletki nawet na kilka miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę. Pozwolisz wtedy swojemu organizmowi powrócić do naturalnych cyklów miesięcznych.

 • Chwilowa abstynencja

  Jeśli jesteś kilka dni przed owulacją, powstrzymajcie się od uprawiania seksu. Dzięki temu poprawi się jakoś nasienia twojego mężczyzny. Poza tym kochajcie się rano. O tej porze dnia w spermie znajduje się duża ilość plemników.

 • Wybierz odpowiednią pozycję

  Jeśli planujecie potomstwo, podczas seksu przyjmijcie pozycję misjonarską, czyli taką, w której mężczyzna jest na górze. Pozycja „na misjonarza” umożliwia głęboką penetrację, dzięki czemu podczas wytrysku plemniki będą znajdowały się blisko szyjki macicy. Kochając się, nie wspomagajcie się żelami czy oliwkami, mogą one mieć działanie plemnikobójcze.

 • Nic na siłę

  Nic na siłę

  Pamiętaj, aby podczas starania się o dziecko nie zagubić romantyzmu i namiętności. Ciągły stres i kochanie się tylko o odpowiedniej porze i w odpowiedniej pozycji mogą zabić nawet najbardziej płomienny żar. Stres obniży poziom testosteronu twojego mężczyzny i negatywnie wpłynie na twój cykl.

 • Specjalistyczna pomoc

  Jeśli mimo upływających miesięcy nie uda ci się zajść w ciążę, powinniście wspólnie udać się do specjalisty.