Zakumaj.pl

Jak skutecznie uczyć się angielskiego?

Jak skutecznie uczyć się angielskiego?

Znajomość języka angielskiego jest bardzo istotna w dzisiejszych czasach. Kontakty międzynarodowe, programy komputerowe, nowości ze świata, wszystko to wymaga umiejętności posługiwania się obcym językiem. Łatwiej można znaleźć pracę, łatwiej nawiązywać znajomości i czuć się obywatelem świata, któremu żaden zagraniczny, nawet samodzielny wyjazd nie jest straszny.

 • Najważniejsze – zacząć

  Najważniejsze – zacząć

  Pierwszym krokiem do nauczenia się języka jest zaczęcie nauki. Każdy może rozpocząć ją w dogodnej dla siebie sytuacji życiowej, jednak nie da się ukryć, że najlepiej zrobić to jak najwcześniej. Z tego powodu już w przedszkolach organizuje się lekcje angielskiego dla maluchów. Jednak ci, którzy wyrośli już z przedszkola, nie powinni czuć się stratni. Lekcje angielskiego są również w szkołach, tak powszechnych, jak i centrach językowych, które nauczają angielskiego oraz innych języków. Są to jednak zajęcia płatne, lecz często lepiej zorganizowane niż lekcje w gimnazjach lub szkołach średnich, ponieważ więcej uwagi zwraca się na praktykę.

 • Systematyczność

  Systematyczność

  Podstawą w nauce języka, tak angielskiego, jak i każdego innego jest systematyczność. Dzięki niej możliwe jest opanowanie językowych zagadnień. Jest to istotne, ponieważ jedna luka w nauce może rzutować na jej ciąg dalszy. Systematyczność oznacza nie tylko naukę na zajęciach, ale również przed nimi, w domu. Wykonywanie zadań, powtarzanie słówek, które mogą się przydać i ćwiczenie konstrukcji. Warto nawet ustalić sobie grafik i poświęcać na naukę angielskiego 15 minut dziennie. Jest to wystarczająca ilość czasu, żeby powtórzyć i utrwalić niektóre zagadnienia.

 • Nauka słówek

  Słówka to podstawa każdego języka. Można znać zasady gramatyki, jednak bez słówek niewiele się powie. Dlatego na nie kłaść trzeba szczególny nacisk, uczyć się ich i zapamiętywać. Żeby sobie to ułatwić, można zastosować kilka trików. Popularnym sposobem jest zrobienie niewielkich fiszek ze słówkami, które można nosić zawsze przy sobie. Dla chcących ciekawszego sposobu zapamiętywania dobre będzie podpisanie sprzętów w domu ich angielskimi nazwami, wówczas słówka nie tylko będą zapamiętywane, ale będą kojarzyły się z konkretną rzeczą w pokoju, więc łatwiej będzie sobie przypomnieć ich nazwę.

 • Słuchaj i rozmawiaj

  Każdy musi dopasować uczenie się języka angielskiego do siebie samego. Niektórzy lubią uczyć się na zasadzie skojarzeń, dla innych jest to za trudne. Jednak dla większości świetnym sposobem na to, żeby oswoić język i opanować go szybciej, jest słuchanie. Słuchanie dialogów w filmach oglądanych w oryginale, słuchanie piosenek, wyłapywanie słówek oraz konstrukcji, zapamiętywanie ich i stosowanie samodzielnie, gdy trzeba użyć angielskiego. Pomaga to przy drugiej rzeczy, która ułatwia opanowanie angielskiego – rozmowie z obcokrajowcami. Im częściej ma się z nimi kontakt i jest się automatycznie zmuszonym, żeby mówić, tym lepiej. Z tego powodu najbardziej chwalone są wyjazdy zagraniczne, jednak nie każdy może sobie na nie pozwolić. W takiej sytuacji można skorzystać z portali internetowych, które oferują rozmowę z osobami z innych krajów, które z chęcią pomogą w korygowaniu błędów.