Zakumaj.pl

Jakie są przyczyny depresji poporodowej?

Jakie są przyczyny depresji poporodowej?

Depresja poporodowa jest hasłem często powtarzanym przez kolorowe magazyny, jednak w dalszym ciągu niedostatecznie nagłośnionym. Wiele kobiet albo nie podejmuje leczenia, albo nawet nie wie, że powinna, co działa zarówno na nie same, jak i na resztę rodziny. Aby sobie pomóc, koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę ze swojego nastroju, jak również poznać przyczyny pojawiania się depresji tego typu.

 • Przebieg porodu

  Przebieg porodu

  Przyszła mama zdaje sobie sprawę, że ciąża zakończy się porodem, jednak trudno jest w pełni przygotować się do tego wydarzenia, zwłaszcza jeśli jest to pierwszy poród. Są kobiety, u których przyczyną depresji poporodowej jest trudny przebieg porodu, przykrości na porodówce lub inne wydarzenia z nim związane. Jednak nie zawsze poród musi mieć dramatyczny przebieg, aby zostawić po sobie ślad. Również kobiety, które nie miały problemów z urodzeniem dziecka naturalnym sposobem, potrafią odczuwać to jako traumę. Dotyczy to przede wszystkim pań bardzo wrażliwych na ból.

 • Oczekiwania społeczne

  Do rozwoju depresji poporodowej przyczyniają się również oczekiwania ze strony rodziny albo społeczeństwa. Lansowane w mediach bycie dobrą matką, która nigdy nie jest zmęczona, nie ma dość i jest zadbana nawet kilka dni po porodzie, sprawia, iż kobieta ma wrażenie, że nie sprawdza się jako matka, że zawodzi dziecko, wszystkich wokół oraz siebie, że wszystkie kobiety radzą sobie, a ona nie. Powoduje to frustrację, żal, a w końcu doprowadza do depresji poporodowej, która niekoniecznie objawia się szybko po porodzie, może ujawnić się do 12 miesięcy po nim.

 • Strach o więź

  Strach o więź

  Depresja poporodowa może rozwinąć się również w wyniku lęku, że nie ma się więzi z dzieckiem albo więź z nim jest zbyt słaba. Niektóre kobiety mają wrażenie, że nie dość kochają swoje dziecko lub że nie mają z nim tak mocnej więzi, jak powinny. Z tego powodu uważają się za gorsze matki, nie kochające swojego malucha, co może przerodzić się w depresję.

 • Rozczarowanie noworodkiem

  Rozczarowanie noworodkiem

  Dzieci oglądane na zdjęciach są okrągłe, urocze i różowe. Dla kobiet – szczególnie rodzących pierwszy raz – widok czerwonego, pomarszczonego, a często również opuchniętego noworodka bywa szokiem, z którego nie mogą otrząsnąć się przez dłuższy czas.

 • Odsunięcie na drugi plan

  Odsunięcie na drugi plan

  Gdy kobieta jest w ciąży, wszyscy pytają ją, jak się czuje, czego potrzebuje, pomagają i dbają o nią, więc czuje się ona postawiona w centrum życia rodzinnego. Po narodzinach dziecka to ono wydaje się być ważniejsze. Rodzina i znajomi pytają o malucha, odwiedzając skupiają się głównie na nim, to sprawia, że kobieta czuje się tylko maszynką do karmienia, której nikt nie pyta o samopoczucie.