Zakumaj.pl

Seks po porodzie – wskazówki oraz porady

Seks po porodzie – wskazówki oraz porady

Czekaliście na ten dzień od wielu tygodni. Przygotowywaliście się do niego, szykowaliście pokoik, łóżeczko, śpioszki, pampersy i pierwsze zabawki. I w końcu nadszedł ten moment, wasze dziecko pojawiło się na świecie i od razu zajęło całą waszą uwagę. W tym pierwszym okresie po urodzeniu kobiecie ciężko myśleć o własnym ciele, przyjemnościach oraz potrzebach, ponieważ skupia się tylko i wyłącznie na dobru swojego maleństwa. Jednak przyjdzie ta chwila, kiedy oboje z partnerem będziecie chcieli powrócić do dawnej intymności w takim wydaniu, jak przed ciążą. Jak i kiedy ro zrobić?

 • Kiedy możesz zacząć się kochać?

  Po pierwsze, nie ma mowy o seksie w czasie połogu. Połóg to sześciotygodniowy okres po porodzie, w którym twoje ciało dochodzi do siebie i nie powinnaś zakłócać tego procesu. Dopiero po upływie tych 42 dni, czyli ponad miesiąca, możecie zacząć rozmawiać o powrocie do zbliżeń. Zanim jednak się na to zdecydujecie, powinnaś udać się do swojego lekarza-ginekologa i spytać, czy twoja rana poporodowa dobrze się goi i nie ma żadnych przeciwwskazań do seksu.

 • Strach przed bólem

  Strach przed bólem

  Choć ciąża to piękny stan, to jednak poród potrafi być dla kobiety naprawdę męczący oraz bolesny. Nic więc dziwnego, iż obawiasz się, że wasze zbliżenia również przyniosą ci więcej fizycznych cierpień niż przyjemności. Nie ma co ukrywać, na początku rzeczywiście może tak być, dlatego warto temu zaradzić. Po pierwsze, wasza gra wstępna powinna być długa, aż w końcu bardzo się podniecisz i staniesz wilgotna. Suchość pochwy to dolegliwość, która pewnie pojawi się u ciebie w czasie karmienia piersią. Twój mąż musi więc mieć więcej cierpliwości i najpierw zadbać o to, abyś się rozluźniła. Po drugie, być może brak przyjemności będzie wynikał z tego, iż twoja pochwa będzie wydawała ci się nazbyt rozciągnięta. Dlatego też warto, abyś ćwiczyła mięśnie Kegla, co z pewnością pomoże ci powrócić do odczuwania miłych doznań podczas seksu.

 • Wstyd

  Wstyd

  Kolejną często spotykaną przeszkodą w powrocie do zbliżeń jest wstyd odczuwany przez kobiety w stosunku do swojego ciała. W zależności od genetycznych uwarunkowań oraz formy dbania o siebie w czasie ciąży, twoje ciało może się zmienić, co będziesz odczuwała jako zmianę na gorsze. Mogą pojawić się znienawidzone przez kobiety rozstępy na brzuchu oraz biodrach, a także zwiotczała skóra czy cellulit. W trakcie ciąży może pogorszyć ci się również cera, a w zbliżeniach może ci przeszkadzać laktacja. Pamiętaj jednak, iż twój mąż cię kocha oraz pożąda taką, jaką jesteś i nie zauważa tych niedoskonałości, które ty w sobie widzisz. W dwa miesiące po porodzie może ci być jeszcze ciężko siebie zaakceptować, ale jak tylko odpoczniesz, dziecko nieco podrośnie, to wówczas na nowo zajmiesz się sobą. Doprowadzisz do porządku ciało, a także stan skóry. Te drobnostki nie powinny ci jednak przeszkadzać w miłosnych uniesieniach z twoim mężczyzną. Możecie uprawiać seks po ciemku, pod kołdrą, a także w chwilę po karmieniu dziecka – wówczas nie będziesz musiała się martwić o kapanie mleka z piersi.

 • Zmęczenie

  W pierwszych tygodniach po porodzie możesz odczuwać duże zmęczenie. Po pierwsze, twój organizm jest wyczerpany po ciąży oraz po porodzie. Po drugie, dziecko pochłania twoją uwagę, często budzi się w nocy, nie dając ci spać, a przecież nadal masz swoje codzienne obowiązki, takie jak sprzątanie, gotowanie oraz pranie. Nic więc dziwnego, że w tym natłoku wrażeń oraz zadań do wykonania nie czujesz się seksowna i nie masz ochoty na seks. Warto więc, abyś umówiła się z mężem, że przez jeden wieczór to on zajmie się waszym maleństwem, które ty uprzednio nakarmisz. Potem zaś zajmiesz się wyłącznie sobą. Weźmiesz orzeźwiający prysznic lub kąpiel, umyjesz spokojnie włosy, a potem ubierzesz się ładnie, uczeszesz oraz umalujesz, aby znowu poczuć się piękną kobietą. Taki wieczór tylko dla ciebie z pewnością będzie sprzyjał nocy pełnej wrażeń.