Zakumaj.pl

Naturalne sposoby na nudności

Naturalne sposoby na nudności

Ciąża kojarzy się wielu osobom przede wszystkim z nudnościami i porannymi mdłościami oraz silnymi reakcjami na niektóre zapachy i potrawy. Nie jest to przyjemne dla pań, zwłaszcza kiedy zdarza się codziennie. Zazwyczaj nudności pojawiają się pomiędzy 4 a 14 tygodniem ciąży i zanikają samoistnie, jednak póki męczą, dobrze jest znać domowe sposoby, które mogą je załagodzić.

 • Ostrożne wstawanie

  Ostrożne wstawanie

  Są sytuacje, gdy mdłości są tak gwałtownie, że niezależnie od tego, gdzie się jest i co się robi, trzeba biec do łazienki. Jednak jeśli po przebudzeniu nie czuje się jeszcze nieprzyjemnego uczucia, warto się przed nim uchronić. Z tego powodu nie powinno się wstawać gwałtownie z łóżka. Lepiej poleżeć przez 15 – 20 minut. W tym czasie dobrze jest zjeść lekką przekąskę w postaci sucharka lub kilku herbatników albo suchej bułki. Można również napić się herbaty albo wody. W zależności od tego, co się woli, dobrze przygotować sobie wcześniej przyszłe śniadanie. Po jego zjedzeniu można poleżeć jeszcze 15 minut, dzięki czemu z powodzeniem zniweluje się ewentualne nudności.

 • Dobry imbir

  Dobry imbir

  Dobrym i nie zagrażającym kobiecie w ciąży środkiem na pozbycie się mdłości jest imbir. Można go stosować na kilka sposobów, jako kapsułki imbirowe, sok dodawany do herbaty albo jedzony o poranku (1 łyżeczka po śniadaniu) lub jako herbata imbirowa. Wiele osób na początku nie jest przekonanych do specyficznego smaku imbiru, jednak po kilku herbatach łatwo się do niego przekonać. Niektóre ciężarne panie cenią sobie kandyzowany lub świeży imbir. W takiej wersji wkłada się go do ust i żuje, jak najdłużej. Potrafi to skutecznie zahamować odruch wymiotny, a dodatkowo jest zdrowe, chroni przed przeziębieniem i odświeża oddech.

 • Sok cytrynowy

  Sok cytrynowy

  Sok cytrynowy bywa polecany zarówno przy przeziębieniu, jak i przy odchudzaniu, ponieważ dobrze działa na układ pokarmowy. Można wykorzystać to również w trakcie ciąży i zapobiegać nudnościom dzięki piciu herbaty z sokiem albo wody mineralnej z cytryną. Trzeba jednak pamiętać, że nie można pić za szybko i dużymi łykami. Lepiej przez cały dzień popijać po 2 – 3 niewielkie łyki, wtedy sok będzie działał dłużej i skuteczniej. Zamiast picia można również wąchać sok z cytryny lub mieć pod ręką skórkę cytrynową i czując nadchodzące mdłości, wąchać przez chwilę. Jest to tak samo skuteczne dla wielu kobiet, jak polecany przez babcie i matki koperek.

 • Wywar z ryżu

  Wywar z ryżu

  Skuteczny sposób, chociaż mniej znany, to wywar z ryżu. Żeby go przygotować, wystarczy 1/2 szklanki ryżu i 1 szklanka wody, w której zagotowuje się ryż. Po 15 minutach ryż trzeba odcedzić, przelewając wywar do szklanki albo kubka. Należy popijać go przez cały dzień małymi łykami, jeśli tylko czuje się taką potrzebę. Gdy mdłości dokuczają każdego dnia, codziennie rano warto zrobić świeżą porcję. Ugotowany ryż można zjeść jako dodatek do obiadu, ponieważ jest nie tylko zdrowy, ale łagodzi wszelkie podrażnienia układu pokarmowego.